Jak vyplývá ze závěrů Světové zdravotnické organizace, lidem se během staletí prodlužuje průměrný věk dožití. A to navzdory stoupajícímu výskytu rakoviny a dalších nových nemocí, mezi nimiž dominují například HIV pozitivita nebo AIDS. Podle lékařů tak mají současně narozené děti více než třetinovou šanci, že se dožijí sta let.
Roku 1900 se pohybovala hranice dožití v průměru kolem 55 let. V současnosti se jedná už o 79 let, takže jsme si dokázali za století prodloužit pravděpodobnost dožití o 24 let. O tom, jak se bude hranice dožití posouvat v budoucnu, zatím lze sice jen spekulovat, ale podle vědců je lidský organismus nastavený tak, že by se mohl dožít až sto padesáti let. Světová zdravotnická organizace přišla s konkrétními čísly, jak by mohlo světové rozložení obyvatelstva vypadat už za několik desítek let. Počet lidí starších 60 let v poměru k celkovému počtu světového obyvatelstva se zvýší z 11 procent v roce 2006 na 22 procent do roku 2050. V této době zřejmě poprvé v lidských dějinách dojde ve světové populaci k většímu nárůstu seniorů než dětí do 14 let. V roce 2050 tak bude v České republice žít mnohem více stoletých lidí, jejichž počet se podle údajů z roku 2000 jevil jako zanedbatelný. Nejsilnější věková kategorie, jež se pohybovala okolo 20 a 50 let, se za 36 let promění tak výrazně, že ve společnosti najdeme nejvíce sedmdesátníků.
Studie, která hovoří o téměř běžném dožití se sta let a konkrétním věkovém rozložení, nemusí být sice naprosto přesná, neboť do ní není zahrnut možný výskyt dalších, zatím neznámých smrtelných chorob, ani nejrůznější apokalypsy, které nelze stoprocentně vyloučit, ale trend stárnutí obyvatelstva a prodlužování průměrné délky života se jeví velmi pravděpodobně.
Světová zdravotnická organizace například hodnotí kvalitu života a snahu jednotlivých států o co nejdelší zachování zdraví a nezávislosti svých seniorů. V tomto srovnání sice Česká republika dopadla nejlépe z nových států EU, ale odborníci z WHO Čechům vyčítají zejména nízkou fyzickou aktivitu seniorů, nedostatečné zapojení do dobrovolnických aktivit a špatný zdravotní stav starších občanů.
(vel)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501397
DnesDnes366
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4087
Tento měsícTento měsíc12743

Partnerské weby

apartman banner