Už ve starém Egyptě byl používaný nejen jako koření, ale především jako přírodní afrodiziakum. Obsahuje velké množství éterických olejů, je považovaný za významný zdroj vitaminů skupiny B, které jsou důležité pro zdravý vzhled kůže, správnou funkci střev a žaludku. Listy celeru obsahují velké množství vitaminu C, zastoupeny jsou vitaminy K, E a vitamin A. Díky vysokému obsahu magnézia se řadí také mezi rostliny s protinádorovým vlivem.
V roli léčitele se našim předkům osvědčoval jako velmi účinný prostředek na revmatismus, deprese, duševní poruchy. Používal se při zánětech jater, ledvin, močového měchýře, při alergických vyrážkách a zánětech pokožky. Všechny druhy celerů mohou být podpůrným prostředkem při léčení poruch zánětů průdušek, sliznic. Které další léčivé účinky se celeru připisují? Snižuje hladinu cholesterolu, krevní tlak, ulevuje od zácpy, zlepšuje funkci ledvin, pomáhá při detoxikaci těla, urychluje odstranění ledvinových kamenů, uklidňuje nervový systém, funguje jako regulátor hormonů.
Možná nevíte, že lidoví léčitelé doporučovali rozmačkané zelené listy celeru přikládat na hnisající rány a jizvy, účinný měl být odvar z hlízy na omrzliny, který sloužil jako léčivá koupel. Látky obsažené v celeru snižují hladinu krevního cukru, proto by neměl celer chybět na talíři diabetiků. Kromě jiného napomáhá k lepšímu trávení, chrání žaludek před vředy, je velkým pomocníkem při léčbě pohybového aparátu, dny a artritidy.
(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475806
DnesDnes395
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden2147
Tento měsícTento měsíc7436

Partnerské weby

apartman banner