Melanom je velmi nebezpečný typ rakoviny kůže, který vzniká v melanocytech, tedy kožních buňkách, které produkují kožní pigment. Melanom je způsobem slunečními paprsky, tedy především jejich UVB složkou, které poškozují DNA melanocytů, a ty se poté nekontrolovatelně množí a tvoří kožní nádor- melanom. Melanom se nejčastěji objevuje na kůži, ale může se vytvořit i na sliznici či v oku. Nejtypičtěji se objevují na plochách těla, které vystavujeme slunečnímu záření jen nárazově. Může vzniknout jak normálně na bílé kůži, tak na podkladě mateřského znaménka. Melanom je značně nebezpečný kožní nádor, ale díky tomu, že je na povrchu kůže a že je barevný, ho můžeme snadno odhalit a včas zahájit léčbu.
Nejlepší obranou proti němu je prevence. Snad nejdůležitějším preventivním opatřením je, aby rodiče dostatečně chránili své děti před slunečními paprsky. Malé děti je lépe vůbec nevystavovat slunečním paprskům a v případech, kdy je to nevyhnutelné, je nezbytné je chránit pokrývkou hlavy a ochranným krémem. U dospělých i dětí platí, že by se neměli slunečním paprskům vůbec vystavovat mezi 10. a 15. hodinou, to je totiž doba, kdy na zemský povrch dopadá nejvíce UVB paprsků, které způsobují melanom. V tuto dobu je vhodné se pohybovat ve stínu stromů, slunečníku nebo vevnitř budov. I při pouhém každodenním procházení městem je vhodné být natřen krémem s faktorem minimálně 15. Ochranný faktor uvádí, kolik ultrafialového záření se dostane do kůže po jeho použití. Například faktor 20 propustí do naší pokožky jen jednu dvacetinu slunečního záření, faktor 50 pak propustí jen jednu padesátinu paprsků atd. Ochranný krém bychom měli aplikovat alespoň dvacet minut před tím, než jdeme na slunce. Dále bychom ho měli aplikovat v dostatečné míře a na suchou a čistou pokožku, aby se mohl řádně vstřebat. Pokud vystavování na slunci střídáme s pobytem ve vodě, je nutné používat krémy, které jsou vodě odolné. I když je známo, že pomocí slunečních paprsků si naše tělo vyrábí vitamin D, který je pro tělo nezbytný a že sluneční paprsky mají blahodárný vliv na lidskou psychiku, tak to neznamená, že bychom kvůli tomu měli ležet hodiny na slunci a riskovat tak nádor kůže. Lidské tělo je schopné si vitamin D vytvořit i přes malý povrch kůže za velmi krátkou dobu. Je také nutné podotknout, že i umělé záření je pro naši kůži velmi nebezpečné (podle některých zdrojů je dokonce ještě nebezpečnější). Proto bychom se měli vyhýbat soláriím či dalším podobným zařízením.
Měli bychom se naučit si sami pravidelně vyšetřovat svoji kůži. Můžeme tím včas rozpoznat rizikový útvar a předejít tak komplikovanému léčení pokročilého nádoru. Uvádí se, že bychom se měli prohlížet třikrát do roka a každé vyšetření nám zabere zhruba pět minut.
(zla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475498
DnesDnes87
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1839
Tento měsícTento měsíc7128

Partnerské weby

apartman banner