Nedávno jsme na titulní stránce zveřejnili fotografii kostry záhadné ryby, kterou vyplavilo moře na Kanárských ostrovech a nyní ji obhlíží mnoho turistů. O jakého tvora mohlo jít?
Hlubiny moří jsou a ještě dlouho budou neprozkoumanou oblastí. Je docela dobře možné, že se v nitru podmořských hlubin dosud vyskytují tvorové, kteří nemají v plánu ukazovat se lidské civilizaci. A musíme si v tomto případě položit otázku – vymřeli opravdu pradávní ještěři a obávání predátoři, kteří naši planetu obývali před miliony lety? Nemohlo se stát, že si vlivem evoluce našli ti nejsilnější jiné podmínky pro život? Vyskytlo se už mnoho teorií o tom, že člověk pochází z vody, proč by tomu nemohlo být u jiných tvorů naopak?
Nelze určit s přesností, o jakého tvora se jedná, zatím se to nepodařilo ani vyhlášeným odborníkům. Nejčastěji se objevuje názor, že jde o druh ryby callorihinchus milii, zvaný také australský pobřežní žralok nebo sloní ryba (elephanten fish). Jistota to ale není. Tato ryba je velmi zajímavá – stáří druhu se odhaduje na 400 milionů roků a je to ryba, která nejpomaleji prochází vývojem – je to vlastně živá fosílie. Se žralokem nemá nic společného. V této oblasti se sice občas vyskytují – žijí v hloubce 300 metrů a u písčitého dna loví korýše. Dosahují délky něco přes metr, u Austrálie pak ulovili třímetrovou sloní rybu – ale tato měla jedenáct metrů! Záhada zůstává. A možná, že nás ona obávaná hrozba střetu neznámých tvorů nečeká z vesmíru, ale z toho, co máme na matičce Zemi – z moří a oceánů, ve kterých se může nacházet zcela jiný a jistě i právem obávaný svět.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501397
DnesDnes366
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4087
Tento měsícTento měsíc12743

Partnerské weby

apartman banner