Pašeráctví patřilo k Šumavě jako sůl ke chlebu. Bývalo obestřeno tajemným oparem, jakoby snad ani pašeráci nebyli obyčejnými lidmi, nýbrž nadpřirozenými bytostmi. Lidé se jich báli, ale současně je i uctívali a obdivovali. V případě ohrožení či nouze byli domorodci z obou stran hranice prvními (a jedinými) pomocníky. Nabídli nocleh, jídlo, pití, oblečení a ohřátí u kamen. Pašeráci chodívali za noci v černém, což přispívalo k jejich pověsti kouzel znalých lidí. Skutečnost je však mnohem prostší, černá barva oděvu znesnadňovala jejich identifikaci a polapení. Na hlavách nosili černé klobouky a na zádech bytelnou nůši. Pašovalo se leccos, nejslavnějším artiklem byla sůl, ale i cukr, káva, tabák. Záliba mužů ve šňupání nabyla v 18. a 19. století gigantických rozměrů.
Proslulí pašeráci se údajně nikdy neobešli bez pomoci černé magie. Třeba Sepp Luisl z bavorské Šumavy v určitý den nevytáhl paty z domu, sledoval hvězdy, chování lesní zvěře a Měsíc. Na dno nůše si Sepp přidával trochu hlíny nebo jehličí z končin svého domova, aby se podle pověry vrátil živ a zdráv zpět a nezůstal v cizině. Nejproslulejší pašerák z Kašperskohorska se jmenoval Tabak Petr (Tabákový Petr), měl mnoho tajných skrýší, žil si nad poměry a holdoval hazardu. Jednou u jezera poblíž Prášil zaslechl z hlubiny naříkání. Co se děje, lekl se. Spatřil několik duchů a přelud krásné panny. Dívka prý zapěla smutnou píseň a z očí jí vyšlehly modré plamínky. Muž prchal pryč a od té doby se jezeru vždy vyhnul.
Nekalé řemeslo se modernizovalo s dobou, někteří odvážlivci se vybavili tajně drženými střelnými zbraněmi. Na slavnou éru šumavských pašeráků se na mnohých místech s určitou nostalgií vzpomíná dodnes. Kult pravých mistrů nekalé živnosti se zrodil a zahynul se zdejší divočinou. Tajné stezky dávno zarostly, jen památná místa připomínají někdejší slávu mužů v černém.
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474478
DnesDnes226
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden819
Tento měsícTento měsíc6108

Partnerské weby

apartman banner