Patříte k lidem, kteří veškeré nepříjemnosti, složité úkoly, ale i nepříliš oblíbené práce stále odkládají? S vyplazeným jazykem se pak na poslední chvíli snaží dostát všemu, co slíbili, mají v pracovní náplni, co jim hoří pod rukama? Takové chronické odkládání a hledání náhradních činností se odborně jmenuje prokrastinace. Nebojte, nejste v tom sami. Není to nemoc, ale podle psychologů jakási nemoc dnešní doby. Jak s touto diagnózou bojovat?
Plánujte. Věřte, že plánování má něco do sebe. Když budete vědět, že pondělí si vyhradíte žehlení prádla, v úterý zaplatíte veškeré složenky, středu věnujete roztřídění dokladů a účtů, a tak budete postupovat jak v pracovním životě, tak v soukromí, dobrý pocit vám takovou námahu jistě vynahradí.
Rozdělte si práci. Jestliže máte před sebou nějaký náročný úkol, zkuste si ho rozdělit na několik menších a po částech je udělat. Stanovte si ale přesný termín, do kdy s tím musíte být hotovi. Dosažení konečného cíle se vám nebude zdát tak nesplnitelné a náročné.
Naučte se udržet kolem sebe pořádek. Mít před sebou stále čistý stůl má něco do sebe. Chaos a nepořádek člověka jenom stresují, mohou vyvolávat ještě větší zmatek, odvádět myšlenky i energii od podstatných záležitostí.
Buďte na sebe přísní. Zkuste si sami někdy zkrátit termín, který jste pro splnění nějakého úkolů dostali. Stanovte si cíleně kratší lhůtu, alespoň budete mít nějaký čas k dobru. Vyhnete se tak zbytečné panice a zoufalství, že jste nechali všechno na poslední chvíli, jistě se to pozitivně odrazí i na kvalitě odvedené práce.
Začněte tím nejhorším. Bývá vaším zvykem, že to, co patří k vaším nejméně oblíbeným činnostem, těžkým úkolům, nepříjemným záležitostem necháváte až na samý konec pracovní doby, na závěr dne, nebo odkládáte na jindy? Naučte se obrátit pořadí jednotlivých úkolů od nejtěžšího k nejjednoduššímu. Uvidíte, že pak vám půjde leccos lépe od ruky a budete hrdí na to, že jste všechno báječně zvládli.
Odměňte se. Abyste zvládli věci, které často odkládáte, motivujte se. Slibte sami sobě, že když něco zvládnete, nějak se odměníte. Když vyžehlíte hromadu prádla v obýváku, která ruší vaše soustředění při sledování televizních programů, můžete příští podvečer místo se žehličkou v ruce strávit v příjemné kavárničce s kamarádkou nebo ho věnovat nějaké své zálibě. Zkrátka se naučte před sebou nevršit žádné resty. Uvidíte, že život bude o něco krásnější a pestřejší.
(mv)

DODATEK
Zlozvyk odkládat naléhavé věci se objevuje stejně u ženského i mužského pohlaví, bez rozdílu na dosažené vzdělání.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476736
DnesDnes676
VčeraVčera649
Tento týdenTento týden3077
Tento měsícTento měsíc8366

Partnerské weby

apartman banner