Na Novém Zélandu žil obří orel - dvakrát větší než dnešní druhy a živil se lidmi. Tvrdí to vědci z univerzity v australském New South Walesu.
Obří Haastův orel vážil kolem 18 kilogramů, což mnohonásobně překonává veškeré žijící orly. Vědci se dříve domnívali, že toto ptačí monstrum bylo mrchožroutem, ale dle nových analýz se jednalo o aktivně lovícího tvora. Měl relativně krátká, jen tři metry velká křídla, ale trup dvakrát delší než dnešní orli a supi. A rozpětím křídel přesahoval i největší žijící ptáky - mořské albatrosy. Dodnes se zachovaly legendy novozélandských Maorů, v kterých jsou obří orli nazýváni Pouakai a označeni za nebezpečné pro lidi.
Vědci tomu dlouho nevěřili. Ale nové analýzy pomocí počítačové tomografie dokázaly, že legendy jsou pravdivé. Ken Ashwell z univerzity New South Walesu o tom říká:
V tomto případě jsme museli postupovat velmi opatrně. Všechny kosti jsou extrémně křehké a rozpadají se už při pouhém dotyku lidské ruky. Počítačová tomografie je jediným způsobem, jak se dají fosílie studovat.
Proč lovili lidi?
Proč obřím orlům zachutnali lidé? Mohli si za to sami. Orli se živili velkými nelétavými ptáky moa, které lidé velmi rychle vyhubili. Haastovi orli hladověli, tak se poohlédli po jiné dostatečně velké kořisti. A tou se stali lidé. Orli prý žili v horách a útočili z velké výšky. Nejdříve dlouho kroužili v oblacích, pak tichým a bleskovým plachtěním napadli nic netušící oběť. Zpočátku byli orli malí, ale během milionu let se desetinásobně zvětšili. Podle vědců jde o jeden z nejrychlejších příkladů evoluce, jaký známe.
Vědci a legendy se shodují
V legendách Maorů se tvrdí, že Pouakai loví často v horách malé i dospívající děti. Příběhy domorodců a vědci se shodují v tom, že dravci měli svou oblíbenou taktiku. Pokoušeli se kořist svrhnout ze skály a pak ji bezmocnou sežrali. Asi proto, že lidé se zbraní pro ně byli velké sousto. Obří orli údajně vyhynuli před 500 lety, ještě dříve, než se na Novém Zélandu objevili první bílí kolonisté. Ale existují svědectví, podle kterých přežili mnohem déle. V pamětech objevitele Charlese Douglase historici narazili na zmínku o tom, že byl napaden dvěma obřími dravci. Ptáci se prý na něj vrhli poblíž řeky Landsborougu, mělo se to stát roku 1870. Muž se však ptákům ubránil, zastřelil je a snědl.
Nebyli největší
Orli Haastovi nebyli největšími létajícími ptáky. Překonali je Argentavis magnificen, kteří žili na území dnešní Argentiny. Objeveni byli až v roce 1980 a vědce více než překvapili. Měli rozpětí křídel větší než sedm metrù, vážili sedmdesát kilogramù, byli podobní krkavcům a žili před šesti miliony lety. Nedokázali se ale vznést ze země, vrhali se do propastí, kde jim pomohl vzlétnout proud vzduchu.
(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470734
DnesDnes569
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden1149
Tento měsícTento měsíc2364

Partnerské weby

apartman banner