Západní civilizace považují polibek za samozřejmost. Staří řečtí básníci ho moudře nazývali „klíčem k ráji“. Někteří ho však považovali po staletí za něco vulgárního, neslušného, dokonce za společenský prohřešek. Původ polibku lze hledat v prvopočátcích lidské existence a možná ještě dříve. Někteří prohlašují, že polibek vznikl proto, že pračlověk věřil, že vzduch, který dýchá, má magickou sílu. Dotek byl také nazýván matkou smyslu a zkušenosti ukázaly, že sebemenší kontakt s pokožkou partnera vyvolává vzrušení. Víte, že v zemích Orientu byl nejprve polibek používán k posvátným účelům, a jak se zdá, nebyl považován za projev lásky a citu?
Někdo se líbá rád, někdo tento druh sblížení nemusí. Souvisí to s dotykovou kulturou, která je velmi rozdílná už v samotné Evropě. Jak vysvětluje psycholog Dušan Fabián - například ve skandinávských zemích se líbá a dotýká méně, lidé jsou chladnější, jeden od druhého si drží odstup. Směrem na jih žijí výrazně „dotykové kultury“, například Italové či Maďaři. V těchto kulturách se líbají při setkání i muži, jde vlastně o jakýsi rituál.
Víte, že líbání a hlazení vzrušuje české ženy při milování víc než samotné tělesné spojení? Bez zajímavosti nejsou ani další některé údaje a čísla ze statistiky o sexu. Sedm lidí z deseti má při líbání nos nakloněný na pravou stranu. Nejvíce Čechů mělo první sexuální styk mezi 16. a 17. rokem. Zatímco české ženy nejvíce na muži na první pohled upoutají oči, inteligentní výraz a vystupování, chlapy nejvíc upoutá postava. Dvacet procent lidí má sex s kolegou v práci. Každý desátý muž by se vzdal sexu, kdyby již nemusel nikdy pracovat. Dvanáct procent párů má oddělené ložnice. Až třetina sexuálně aktivních žen předstírá orgasmus, i když jej nedosáhne. Bezmála osmdesát procent mužů a pětaosmdesát procent žen uvádí jako důvod nevěry nespokojenost s partnerem v oblasti sexu.
(ruch)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470717
DnesDnes552
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden1132
Tento měsícTento měsíc2347

Partnerské weby

apartman banner