Víme, jak správně stát, abychom vypadali atraktivně a udělali dobrou službu zádům, naučili jsme se dobře sedět u počítače a neubližovat si. Ale víte, že i poloha ve spánku zásadním způsobem ovlivňuje zdraví? Co byste měli vědět, abyste ráno vstávali svěží, plni energie a ne rozlámaní, s trpkým pocitem nevyspání? Jestliže si stěžujete na bolesti hlavy, brnění v končetinách, problémy se zády, možná že dlouhé roky praktikovaná oblíbená poloha ve spánku může být jejich příčinou.
Je vaším zvykem spát na břiše? V tomto případě zřejmě ve spánku obracíte hlavu střídavě na levou a pravou stranu. Páteř je však při takovém spaní v nepřirozeném úhlu, což může způsobovat velké bolesti krku a zad. Její klad spočívá v tom, že zabraňuje hlasitému chrápání.
Podle jógy je nejzdravější poloha ve spaní na boku. V ní dýcháme nosem a nikoliv mělkým dýcháním ústy. Jestliže usínáte na boku s rovnýma nataženýma nohama podél těla, jde o přirozenou polohu, kterou uděláte dobrou službu páteři. Ovšem zdravější je spát na pravém boku. Poloha na levém už tak prospěšná zdraví není, neboť zrychluje tep, zvyšuje krevní tlak, měli by se jí vyvarovat lidé se srdečnými problémy. Nevýhodou spánku na boku však je, že může přispět ke stárnutí kůže, zejména k tvorbě vrásek v obličeji.
Spát celý život jenom na zádech také není ideální. Tato pozice má způsobovat prohloubení křivky v dolní části páteře, což může přispívat k bolestem zad. Navíc lidé, kteří ji preferují, chrápou daleko víc než v jiných polohách a u mnohých se může objevit spánková apnoe.
Spíte jako miminko, stočení do klubíčka, s pokrčenými koleny pod bradou? Tato poloha může způsobovat bolesti zad a krku, ztížit dýchání. Výhodná je pro těhotné a pro malé děti. Na druhou stranu udržuje pevná prsa a vytváří se při ní minimum vrásek.
(es)

DODATEK
Podle jednoho průzkumu bylo zjištěno, že se zdravý, dospělý člověk přetočí za jednu noc až 45krát.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2477210
DnesDnes401
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3551
Tento měsícTento měsíc8840

Partnerské weby

apartman banner