Velký problém vysokého cholesterolu je ten, že se neprojevuje. Vysoký cholesterol je spíš hodnota než nemoc. Toto číslo nás 

však může informovat o zvýšeném riziku vzniku ICHS (ischemické choroby srdeční – Angina pectoris, srdeční infarkt – nejčastější příčina úmrtí u nás). Proto by objevení zvýšené hodnoty mělo posloužit nikoli k vyděšení pacienta, nýbrž jako užitečná informace o riziku, na které tak lze reagovat a snažit se ho snižovat.
Nemoc vysoký cholesterol se tedy projevuje zvýšenou hodnotou cholesterolu v krvi. Nejnebezpečnější následek vyššího množství cholesterolu je jeho ukládání do cév – arteroskleróza.
Jedna z forem vysokého cholesterolu je zcela dědičná. Potomci, kteří dostanou špatnou výbavu, která vede k jistému onemocnění vysokým cholesterolem, ji mohou dostat buď od jednoho rodiče, nebo od obou. V obou případech onemocní (neboť se jedná o chorobu dominantní). Nicméně potomci, kteří dostali obě výbavy špatné, jsou těžce postiženi již od dětství. Ischemická choroba srdeční se u nich projevuje v útlém dětství a většina z nich umírá do 20 let (na infarkt). Oproti tomu pacienti s postiženou alelou (špatnou výbavou) pouze od jednoho z rodičů nemusejí mít žádné viditelné příznaky po dlouhá léta.
Léčba nemoci se vzhledem k tomu, že jejím hlavním rizikem je vznik kardiovaskulárního onemocnění (onemocnění srdce a cév), zaměřuje na všechny rizikové faktory pro toto onemocnění. Tedy nemedikamentózní léčba spočívá ve změně životního stylu:
kouření snižuje množství „hodného“ HDL – cholesterolu, proto je doporučováno kouření zanechat
obezita taktéž zvyšuje riziko kardiovaskulár¬ních chorob
zdravá výživa zaměřená na snížený příjem cholesterolu
pohybová aktivita – (ideální je aktivita, kdy se tepová frekvence pohybuje v rozmezí 60 – 75% maximální tepové frekvence – ta se vypočítá jako 220 – věk)
úprava krevního tlaku – vysoký tlak nahrává onemocněním srdce a cév
Z farmakoterapie se na snižování cholesterolu užívají statiny (lovastatin, pravastatin, simvastatin, fluvastatin, atorvastain), pryskyřice (cholestyramin, colestipol).
Existují seznamy látek a potraviny s prokázaným účinkem na snížení hladiny cholesterolu v krvi:
+ stanoly a steroly
+ vláknina
+ nenasycené mastné kyseliny
+ lecitin
+ artyčok, cibule, citrusy, česnek, fazole, houby, jablka, len (lněný chléb), mandle, oves, ryby (losos, tuňák, sardinky, sleď), rýže, červené víno, vlašské ořechy
(mz)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501410
DnesDnes379
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4100
Tento měsícTento měsíc12756

Partnerské weby

apartman banner