Češi se v posledních letech propracovali pokud jde o obezitu na přední místo v Evropské unii. Uvádí se, že v dospělé populaci je více než 

čtyřicet procent obyvatel bojujících s obezitou, jiné prameny tvrdí, že obézních je více než 60 % Čechů. K nadměrné hmotnosti českého národa přispívají spíše muži než ženy, neboť nadváhu má takřka 60 % mužské populace a více než 40 % žen.
Nadměrná váha zvyšuje nejen riziko onemocnění cukrovkou, chorobami srdce, mozkovou příhodou a dalšími civilizačními chorobami, ale může přinášet i další závažné problémy. Odborníci varují - obezita ve středním věku souvisí s vyšším rizikem vyvinutí demence v pozdějším životě. Podle nejnovější studie, publikované v nedávném vydání časopisu Neurology, u lidí, kteří mají BMI nad 25, byla pravděpodobnost, že se u nich po pětašedesátém roce začne projevovat stařecká demence mnohonásobně vyšší. Tým vědců pod vedením Weili Xu ze Stockholmu analyzoval údaje o bezmála devíti tisících švédských dvojčat. Když byli ve věku 43 roků, poskytli výzkumníkům informace o své váze a výšce. Po třiceti letech se podrobili dalšímu vyšetření, které mělo odhalit znaky klesajících rozumových a paměťových funkcí. Některým z nich diagnostikovali Alzheimerovu chorobu či jiné typy demence. Jak studie zjistila, téměř jeden ze třech měl ve středním věku nadváhu nebo byl obézní.
Není jasné, zda demenci způsobují geny, které určí člověku nadváhu v dospělosti, nebo má spojitost se špatnými stravovacími návyky a nedostatkem pohybu. Odborníci soudí, že tuková tkáň vylučuje do těla hormony a jinou buněčnou signalizaci, která může ovlivňovat mozkové funkce. Čím je nadváha vyšší, tím větší je riziko úbytku mozkových buněk a vyšší mozková atrofie.
(map)

DODATEK
BMI (body mass index) je ukazatel tělesné hmotnosti. 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475525
DnesDnes114
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1866
Tento měsícTento měsíc7155

Partnerské weby

apartman banner