Horní cesty dýchací a zejména nosohltan jsou infekcí postiženy velmi často. Většina těchto infekcí se šíří kapénkovou cestou, tzn. kašlem, kýcháním, přímým kontaktem s infikovaným povrchem sliznic. Akutní formy onemocnění jsou spojeny s přenosem kapénkovou infekcí, tudíž pobyt v místnosti, dopravním prostředku, v blízkosti kýchajících osob se dá považovat za rizikový faktor. K němu se přidává oslabení organismu - věkem, výživou, ale i únavou a přetížením.
Chronické formy vznikají při dlouhodobém působení neinfekčních vlivů a významnou roli hraje odlišná citlivost každého jedince. Těmito činiteli zevního prostředí jsou: expozice kouři, prachu, horku, chemikáliím, dále kouření, střídání teplot a dýchání horkého suchého vzduchu (vliv ústředního topení). Onemocnění častěji také vzniká u osob, které dýchají otevřenými ústy.
Léčba akutních forem těchto onemocnění je většinou symptomatická, tzn. léčí se pouze příznaky, nikoliv příčina nemoci. Bývá shodná s léčbou rýmy. Opatření zahrnují zapařující (Priessnitzovy) obklady, kloktadla, při teplotě léky snižující teplotu, klid na lůžku, příjem horkých tekutin, pobyt v teple, ovšem ne na suchém vzduchu, potní kůry, při nosní neprůchodnosti užívání nosních kapek.
V případě bakteriální infekce se nasazují antibiotika, po kultivaci cíleně, před výsledkem stěru spíše empiricky, to znamená osvědčená podle předchozích zkušeností lékaře. Zejména u prudce probíhajících zánětů je nezbytné mikrobiologické vyšetření, neboť úspěch léčby závisí na cíleném podání antibiotik působících na skutečného původce.
Příznivě působí dýchání zvlhčeného vzduchu, Vincentka a dostatek vitaminů řady B. Vhodná je změna prostředí, pobyty na horách a u moře. Doporučováno je zvlhčit vzduch v suché přetopené ložnici. Nedoporučuje se ale kloktat heřmánek, šalvěj a mentolové preparáty, jelikož vysušují sliznici hltanu.
(toh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470480
DnesDnes315
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden895
Tento měsícTento měsíc2110

Partnerské weby

apartman banner