Člověk, který se ocitne ve volném komickém prostoru, je podroben vlivu mnoha podivných a krutých fyzikálních procesů. V kosmické lodi existuje stav, na který je člověk zvyklý – teplota, zásoba kyslíku, normální tlak, gravitace. Ale když během letu vznikne technický problém a člověk musí vystoupit z lodi, není to nic snadného. Vliv vnějšího prostředí na fyzický stav člověka je extrémní. Vně zemské atmosféry se voda v organismu kosmonauta – a člověk je tvořen ze 70 % z vody – téměř okamžitě změní z tekutého stavu na páru. V důsledku toho astronautovo tělo nabude na objemu. Odborníci předpokládají, že nabude až dvakrát. Elasticita kůže nedovolí, aby kosmonaut „praskl“, ale roztržení některých vnitřních orgánů je možné.
Na astronauta bez skafandru působí zhoubné paprsky ultrafialového záření, které jsou nebezpečné pro člověka i v podmínkách zemské atmosféry. Pokožka je spálená a rovněž v očích část citlivá na světlo. Takže člověk oslepne. A kdyby kosmonaut přežil tyto pekelné podmínky otevřeného prostoru, tak ho rakovina kůže nemine.
Kosmonaut je ve vakuu ohromného kosmu úplně zbaven kyslíku. Nastává situace blízká hypoxii, mimo zemskou atmosféru se jeho krevní oběh téměř úplně zastaví a kyslík z krve zmizí. To znamená, že se kyslík nedostane do životně důležitých orgánů a do svalů. Srdečně cévní systém je paralyzován.
Připomeňme si, že v horkých slunečních dnech se tělo pokrývá potem. To je pozornost přírody. Když se pot odpařuje, pokožka se rychle ochlazuje. Tak se energie tepla transformuje na energii ochlazování. Vědci to nazývají efekt ochlazování. Ovšem v otevřeném kosmu se takový ochlazovací efekt mění a zesiluje. V černé mlze otevřeného kosmického prostoru se voda a vodní pára nedrží, a proto odpařování týchž par a potu proběhne velice rychle a ochlazení se mění na zledovatění všeho, co obsahuje vodu. V ten moment, kdy se člověk ocitne v kosmu, v tu chvíli se jeho oči změní v rampouchy, zamrznou mu ústa a dýchací cesty. Člověk se během vteřin změní v kus ledu.
Už jsme připomínali, že při snížení tlaku v kabině kosmické lodi způsobí potíže přenos kyslíku krví. Vakuové prostředí působí stejně i na ostatní plyny v těle a krvi člověka, například na dusík. V krvi kosmonauta vznikají bublinky dusíku, které mohou bránit toku krve. Člověk pocítí ostrou bolest. Ještě horší to je, když tyto puchýřky v tepnách a žilách blokují průtok krve. Například v oblasti mozku to vede k okamžité mrtvici.
V kosmu se tělo člověka protahuje do délky ( vlivem beztíže ), nabotnává a časem se zkroutí. To vše způsobí, že se mění krevní tlak v těle kosmonauta. Fyziologie člověka se snaží poradit si se všemi těmito jevy. V těle dochází někde k rozšíření a někde k zúžení cév, a proto srdce potřebuje mnohem více energie, aby správně plnilo funkci mohutné pumpy.V opačném případě se krevní tlak snižuje až na nulu a kosmonaut umírá.
Vědci říkají, že jestli je člověk vyvržen do kosmu, pak v poslední moment by měl vydechnout všechen vzduch z plic. Asi by mnozí čekali opak – maximálně se nadechnout. To souvisí se smrtelným výbuchem dekomprese. V podmínkách nízkého tlaku kosmu se molekuly vzduchu (kyslíku) okamžitě zvětší, což vede k roztržení plic jako vzdušného balonku. Kosmonauti o tom vědí.
Ještě jedno nebezpečí, které čeká člověka v kosmu – snížená zápalná teplota v podmínkách
nízkého tlaku. Znalosti ze školní fyziky vysvětlují, proč se v horách začne voda vařit dříve než při 100 stupních Celsia. Nízký tlak zmenšuje vazbu atomů v molekulách, a proto se tekutiny rychleji mění v páry. Krev člověka ve vakuu se vaří už při normální tělesné teplotě.
Ale i v těch nejvhodnějších podmínkách pro pobyt ve vesmíru ohrožuje člověka ještě něco: Bombardování subatomových částic, které mají vliv na kosmonautovo tělo na molekulární úrovni. Tady hrozí ozáření a následná rakovina.
Jinými slovy: otevřený kosmický prostor je smrtelným prostředím pro člověka, bez ochranného obleku by nepřežil ani dvě vteřiny. Právě proto se všichni kosmonauti, astronauti a další vesmírní cestovatelé jeví v očích společnosti skutečnými obětujícími se hrdiny.
(ksa)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470481
DnesDnes316
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden896
Tento měsícTento měsíc2111

Partnerské weby

apartman banner