Stolice vzniká v trávicím systému. Zácpa souvisí hlavně s tlustým střevem, ale není na škodu si nejdřív říct, jak potrava postupuje.
Trávicí systém (gastrointestinální trakt) se skládá z úst, jícnu, žaludku, tenkého a tlustého střeva. Potrava je v ústech mechanicky zpracována – je žvýkána, změkčována, upravována její teplota, zároveň ale naše tělo zjišťuje důležité informace a předává je dalším částem trávicího systému, nebo vyvolá zvracecí reflex. Zpracováním v ústech vznikne sousto (bolus), které je posouváno jícnem do žaludku. V žaludku je potrava skladována, mechanicky zpracovávána a trávena. Nedochází zde k žádnému vstřebávání živin. Žaludek má objem mezi 50 ml v klidu a až 1,5 l při naplnění. Tekutá strava a tekutiny žaludkem mohou víceméně volně protékat, nejsou zadržovány. Ze sousta, které přišlo přes jícen, se v žaludku stává trávenina (chymus) a postupuje dále do tenkého střeva. Tenké střevo má tři oddíly: dvanáctník (duodenum), lačník (jejunum) a kyčelník (ileum). Je to hlavní místo vstřebávacích procesů. Z tráveniny přicházející z žaludku se stává stolice (faeces). V tlustém střevě dochází k úpravě objemu a složení stolice, jsou zde vylučovány některé odpadní produkty a vstřebávána většina vody. Je třeba si uvědomit, že střevo není jen místem, kudy potrava prochází, ale hlavně místem, kde dochází k vstřebávacím a vylučovacím procesům.
Zácpa je popisována jako obtížné vyprazdňování stolice. Je to méně časté vyprazdňování než jednou za tři dny. Významným preventivním opatřením je úprava stravovacích návyků, úprava jídelníčku a dodržování pitného režimu. Jde hlavně o dostatek tekutin (napomáhají rozmělňování stolice), denně byste měli vypít alespoň dva litry tekutin (káva a čaj se nepočítají), abyste docílili pravidelného vyprazdňování a stolice o správné konzistenci. Důležitý je také dostatečný příjem vlákniny a pravidelný příjem potravy, nepřejídat se večer a jíst přiměřené množství celozrnných výrobků a ovoce. To, že zatím žádné obtíže nemáme, neznamená, že bychom své návyky nemuseli upravovat. S vyprazdňováním souvisí i fakt, že mnoho lidí už chodí na WC ze zcela jiných důvodů, než pro které bylo stvořeno. Chodí tam číst knihy a časopisy nebo luštit křížovky. Nedělejte to. Vaše tělo to pak zbytečně mate, má naučeno, že na záchod se chodí číst, tak proč by dávalo povel střevům, aby se začala hýbat. Nemaťte svá střeva a čtěte si tam, kde se číst má, tedy v pohodlném křesle.
Léčba závisí na tom, jak zácpa vznikla a jestli je chronická nebo jednorázová. U krátkodobých obtíží stačí i pouhé zvýšení příjmu tekutin a dostatek pohybu.
(zla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475549
DnesDnes138
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1890
Tento měsícTento měsíc7179

Partnerské weby

apartman banner