O legendárním knížeti a zemském patronovi Václavovi se neustále hovoří. Důvodem je senzační odhalení archeologů. Mnoho roků zkoumali s dalšími odborníky bájnou svatováclavskou zbroj, drátěnou košili, meč a přilbu. Patřilo vše opravdu svatému knížeti?
Zdá se, že ano. Například unikátní meč je kombinací, hlavice pochází ze 14. století, ale čepel ze století devátého či desátého. Drátěná košile ze svařovaných a nýtovaných kruhů se používala v boji, stejně tak i přilba. Nejde tedy jen o nějaké výstavní kousky, prezentované jen při oslavách. K drátěné košili nechal po smrti světce některý z panovníků připevnit magický pozlacený límec.
Ještě větší překvapení čekalo na odborníky po prozkoumání přilby. Základ (tzv. zvon) byl vykován kolem devátého či desátého století, jako čepel meče. Přilba je narušena korozí, ale svislý otvor údajně pochází od rány sekerou. Původní nánosník se nedochoval, byl odstraněn. Na jeho místo přibyl nový, zřejmě z 11. století. Prý byl vyroben ve Skandinávii, je stříbrný a tvoří ho zvláštní kříž s umučeným Ježíšem Kristem. Ale je to doopravdy křesťanský Spasitel? Nám spíše připomíná pohanského boha hromů či severského Odina, který dokázal pravé divy. Mimo jiné experimentoval se změněným stavem vědomí, kdy občas visel hlavou dolů nebo se nechával připoutat na kříž. Jaký magický význam měla instalace pohanského nánosníku na „svatou“ přilbu českého patrona? Možná větší, než jsme schopni připustit. Svatý Václav byl zřejmě nositelem tajného vědění, které mu od dětství předávala jeho babička, svatá Ludmila. Kruh zasvěcenců „tetínského kultu“ se Václavovou smrtí uzavřel. Nebo ne? Stal se snad někdo další pokračovatelem tradice?
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474355
DnesDnes103
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden696
Tento měsícTento měsíc5985

Partnerské weby

apartman banner