Pro zdraví lidského oka je důležitá celá řada faktorů. Některé můžeme ovlivnit zdravým životním stylem, určitými návyky.
Mrkev. Myslíte si, že když budete jíst velké množství mrkve, zlepší se vám zrak? To platí jen částečně. Obsahuje vitamin A, který očím prospívá. Ale čerstvé ovoce a zelená listová zelenina, které obsahují významné antioxidanty, jako jsou vitamin C a E, minerály selen nebo zinek, jsou ještě lepší. Zelenina nebo potravinové doplňky vás ale určitě neochrání před krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.
Oční cviky. Koulení očima, pohledy očima vzhůru a dolů a také do stran, rychlé zaostření na nějaký bod v prostoru. Nejčastější oční cviky, které mohou předejít únavě očí, ale zrak nezachrání, ani nedokáží oddálit dobu, kdy si budete muset na nos brýle nasadit.
Práce s počítačem. Jste přesvědčeni o tom, že počítač škodí očím? Zrak sice nepoškodí, ale oči budou unavené. Po každé půlhodině intenzivní práce je dobré si udělat pár minut přestávku, zadívat se do dálky, podívat se ven oknem. Tím předejdete syndromu suchého oka, který se projevuje zarudnutím, pálením nebo řezáním očí, pocitem písku a cizího tělesa v oku.
Čtení a světlo. Souhlasíte s názorem, že čtení při slabém osvětlení zhoršuje zrak? Čtení v přítmí nebo pod peřinou s baterkou v ruce sice zrak nezhorší, ale oči se rychle unaví a od této únavy může rozbolet hlava.
Na slunci záleží. Nejen během letní sezony, ale také v zimě na horách při ostrém slunci je třeba oči chránit před slunečním zářením. Pozor však při výběru brýlí, ne všechny, které trh nabízí, budou pro oči vhodnou ochranou. Nestačí jen na nos posadit brýle s tmavými skly, ale při nákupu se zajímat o to, jaká je kvalita UV filtru a další hlediska.
Odpočinek od brýlí? Myslíte si, že děláte dobře, když po příchodu z práce odkládáte brýle s tím, že si od nich potřebujete odpočinout? Jestliže vám oční lékař předepsal brýle na dálku nebo na blízko, měli byste je používat. Není pravdou, že oči jejich používáním zlenivějí. Bez správných dioptrií se bude zrak více namáhat, oči budou unavené.
(mv)
DODATEK
Kdysi potřebovali dioptrie lidé po čtyřicítce a mnozí až po padesátém roce věku. Dnes nosí brýle alespoň na čtení víc než čtyřicet procent dospělé populace. Je to výsledek životního stylu, k němuž například patří zakouřené a klimatizované prostředí, špatný pitný režim a mnohé další.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504627
DnesDnes259
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden2879
Tento měsícTento měsíc15973

Partnerské weby

apartman banner