Frankenstein - klasické knižní a následné filmové zpracování tohoto příběhu zná jistě každý. Tento horor už patří mezi zlatou klasiku. Věděli jste ale, že měl reálný základ?
Dr. Frankensteinensis - Johan Conrad Dippel
Předlohou hororového doktora Frankensteina z románu Mary Shelleyové byl právě tento vědec, který se narodil na zámku Frankenstein poblíž německého Darmstadtu.
Vystudoval teologii, filozofii a alchymii a vyráběl živočišný olej z kostí a krve nejrůznějších zvířat. Ten byl známý jako „Dippelův olej “ a byl pokládán za splněný sen všech alchymistů, tedy za elixír života. „Proslavily“ ho také nejrůznější bizarní anatomické pokusy, ke kterým si „půjčoval“ mrtvoly z místního hřbitova. Některé části těl vařil v obrovských kádích a z takto získaných ingrediencí pak vyráběl své lektvary. Pokoušel se také o přesun hypotetické lidské duše z jednoho těla do druhého – z jedné mrtvoly se ji snažil „vlít“ do druhé pomocí trychtýře.
Podkladem pro tento román byl jeden z deštivých dnů, který musí Mary Shelley (tehdy ještě Mary Godwin) strávit se svými přáteli. Britská spisovatelka se svým budoucím manželem Percym B. Shelleym (1792–1822) a několika dalšími literáty tráví v květnu roku 1816 dovolenou ve Švýcarsku u Ženevského jezera a dlouhé chvíle si krátí vymýšlením příběhů. Při jednom rozhovoru přijde řeč i na Erasma Darwina (1731–1802, dědeček slavného Charlese Darwina), anglického vynálezce a lékaře, který se zabýval patologií a pohrával si s myšlenkou na oživení mrtvého těla pomocí elektrického proudu. Právě tehdy se prý Mary Shelley zdá inspirující sen, který později zpracuje do svého slavného díla Frankenstein.
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469972
DnesDnes387
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden387
Tento měsícTento měsíc1602

Partnerské weby

apartman banner