Když v roce 1813 dorazila panská komise do jednoho východočeského zámku, vyděšení zedníci, kteří prováděli stavební úpravy, vrchnostenským úředníkům ohlásili hrůzný nález. V jednom vybouraném výklenku objevili kostru mladého muže. Pravděpodobně se jednalo o „ochránce“ stavby. Věřilo se, že lidská oběť přinese štěstí a ochranu před zlými silami, požáry a útoky nepřátel. Později byla tato praxe císařským dekretem zakázaná.
Raně gotický hrad Svojanov založil kolem roku 1265 Přemysl Otakar II. Později byl přestavěn v renesančním stylu a baroku. Kromě zdejších duchů se hovořilo o hrůzostrašném nálezu ve sklepení. Pod gotickou klenbou byla objevena tajemná osmiboká místnost se zazděným vchodem. Když ho vybourali, dalo se projít do sklepů vylámaných přímo ve skále. V jednom z nich našli badatelé spoutanou a přikovanou kostru kdysi zaživa pohřbeného člověka.
Ve zřícenině hradu Rokštejna ležela kostra malého dítěte. Obětní beránek účel nesplnil, hrad zpustl a byl rozvalen. Tito „ochránci“ panských sídel, kostelů či klášterů na onom světě nikdy nenalezli tolik potřebný klid. Je jasné, že na místě jejich trýznivého skonu zůstal velmi silný energetický otisk psychické energie. Citliví jedinci mohou takový kontakt šeredně odskákat nevolností, závratěmi, bolestmi hlavy či jinou nemocí. Je známo i několik případů, například z Polska, kdy napadení zemřeli. Buďme tedy rádi, že temný středověk již dávno minul. I když jisté nebezpečí tu po něm zůstalo.
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470702
DnesDnes537
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden1117
Tento měsícTento měsíc2332

Partnerské weby

apartman banner