Všem je zřejmě jasné, že pojem „Modrý Měsíc“ nemá nic společného s barvou Luny. Co ale vyjadřuje? Nejrozšířenější interpretace praví, že se jedná o kalendářní měsíc, v němž se vyskytují dva úplňky, nebo ještě častěji - že jde o ten druhý úplněk v kalendářním měsíci. Odborníci však tvrdí, že to je velká mýlka!
Trochu historie
Jan Veselý, popularizátor astronomie a pracovník Hvězdárny a planetária Hradec Králové, říká: „Fráze „once in a Blue Moon“ se používala už za dob Shakespearových a znamená přesně totéž, co „jednou za uherský rok“. Šlo o abstraktní vyjádření malé četnosti nějakého (nikoli nutně astronomického) jevu. Zřejmě až na začátku 19. století získal pojem Blue Moon konkrétní astronomický obsah. V amerických farmářských ročenkách najdeme dodnes spoustu astronomie. Není se čemu divit, vždyť přírodní cykly, jimiž měříme čas a podle nichž plánujeme zemědělské práce, jsou spojeny s pohyby Země, okrajově i se střídáním fází Měsíce. Jednotlivé měsíční úplňky mají ve farmářském kalendáři svá jména. Na každé roční období připadají tři systematicky pojmenované úplňky. Ve slunečním kalendáři, který používáme, se však do jednoho ročního období občas vejdou i úplňky čtyři. V takovém případě jedno jméno chybí. Protože ale na úplňky navazují i další události či svátky (například Velikonoce), je v tomto systému potřeba, aby roční období končila vždy úplňky se stejným jménem - za úplněk navíc je tedy považován ten třetí v daném období. A aby nezůstal bezejmenný, začali jej nejpozději počátkem 19. století ve farmářských ročenkách označovat jako Blue Moon.“
Kde se stala chyba?
Podle Jana Veselého bychom česky měli říkat spíš Modrý úplněk než Modrý Měsíc/měsíc, aby bylo jasné, že jde o konkrétní fázi Měsíce a ne o celý kalendářní měsíc. Původní konstrukce Modrých úplňků byla, jak naznačují farmářské ročenky, složitá. A tak se stalo, že došlo k omylu. Roku 1946 vyšel v březnovém čísle amerického časopisu pro astronomy amatéry Sky&Telescope článek „Once in a Blue Moon“, který vše zamotal. Právě v něm se tvrdilo, že Blue Moon je kalendářní měsíc, do nějž se vejdou dva úplňky. Ovšem informace se ujala a šířila po světě, takže se stala jakousi novodobou tradicí a většina lidí ji považovala za správnou. O tom, že jde vlastně o falešný Modrý Měsíc či úplněk, nic netuší. Po šedesáti letech redaktoři časopisu Sky&Telescope omyl dávného kolegy odhalili a nápravu se snažili zjednat článkem „What’s a Blue Moon?“ (vyšel v červenci roku 2006). Na nápravu už ale bylo pozdě, nesprávná definice Modrého úplňku zapustila kořeny.
Správná definice
Modrý úplněk je třetím úplňkem v ročním období, jež obsahuje celkem čtyři úplňky - může nastat jen v květnu, srpnu nebo listopadu.
Bez ohledu na to, zda se vám víc líbí správná nebo nesprávná interpretace termínu, je jisté, že se podle obou verzí jev opakuje s přibližně stejnou četností, podle té správné je jen o něco vzácnější.
(šál)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505433
DnesDnes492
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3685
Tento měsícTento měsíc16779

Partnerské weby

apartman banner