Jste pravidelným zákazníkem lékárny, kde si kupujete vitaminové přípravky a myslíte si, jak dobře se staráte o své zdraví? Konzumace vitaminů je dnes v módě, ale někteří odborníci na výživu tvrdí, že jsou to zbytečně vyhozené peníze.Vitaminové preparáty by se měly užívat jen při určitých typech chorob, nebo když lékař zjistí hypovitaminózu, což je určitý nedostatek vitaminů v těle. Spousta lidí zastává názor, že když bude užívat vitamin C v lékové formě, že se vyhne nachlazení, chřipce, viróze, nebo jim pomůže rychle se z těchto potíží zotavit. Není tomu tak. Když se člověk stravuje zdravě, organismus by neměl trpět nedostatkem vitaminů, stopových a minerálních látek. Jako výjimečný doplněk stravy mohou posloužit při dlouhodobém stresu, vyčerpání organismu, ale jestliže je člověk zdravý, denní dávka ovoce a zeleniny v množství kolem 500 až 600 gramů zaručí potřebné množství látek, které tělo ke svému dobrému fungování potřebuje.
Jak vyplývá z analýzy amerických vědců, pestrou stravu a biologicky aktivní formy vitaminů nic nenahradí. Vitaminy v tabletkách zdraví nijak nezlepšují. První ze dvou studií vědců z Harvardu se soustředila na vliv užívání multivitaminových tablet na zdraví osob po srdečním infarktu. Tabletky prý neměly vůbec žádný vliv. Ve druhém výzkumu se autoři studie zabývali užíváním multivitaminových tablet na mozkové funkce u starších osob a to po dobu dvanácti let. Výsledek byl opět stejný, tablety neměly žádný vliv na zlepšení zdraví či prevenci onemocnění a úmrtí.
Naopak například nadměrné užívání vitaminu A, jak publikovala americká studie v časopisu American Medical Association, může přinášet na zdraví možná negativa, jako prevence onemocnění či smrti nefungují.
(mp)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501314
DnesDnes283
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4004
Tento měsícTento měsíc12660

Partnerské weby

apartman banner