Žlučové kameny, jak už název napovídá, se vyskytují hlavně ve žlučníku (i když mohou doputovat i na mnohá jiná místa), proto o něm několik slov na úvod.
Žlučník (vesica fellea) je umístěn na spodní straně jater (hepar), v malé prohlubni. Je to menší váček velikosti citronu o objemu zhruba 40–70 cm3. Jeho hlavní funkcí je skladování a koncentrace žluči, takže by se dalo říct, že je to vakovitá nádržka na žluč. Žluč je produkována v játrech. „Jaterní žluč“ je ale mnohem méně koncentrovaná. Žlučník odčerpá z „jaterní žluči“ vodu a zbylou koncentrovanou šťávu skladuje.
Ze žlučníku vychází jeho vývod (ductus cysticus), který se po zhruba třech centimetrech spojuje s vývodem jater (ductus hepaticus communis) a dále pokračují jako žlučovod (ductus choledochus). V konečném úseku se pak žlučovod spojuje s vývodem slinivky břišní a ústí do prvního oddílu tenkého střeva – dvanáctníku (duodena).
Žluč je produkována v množství cca 0,7 – 1,2 litru/den. Její základní složky jsou žlučové kyseliny, cholesterol a bilirubin ( žlučový pigment - barvivo). Žluč je vylučována po jídle na nervový popud. Podílí se hlavně na trávení a vstřebávání tuků, ale také spolu se šťávou slinivky břišní (pankreatická šťáva) neutralizuje žaludeční trávicí šťávy, a tím chrání střevo před poškozením-samonatrávením.
Rizikové faktory žlučových kamenů jsou mnohé. Patří mezi ně hlavně špatné stravovací návyky, obezita, nesprávný pitný režim, velký obsah tuků v potravě a všudypřítomný stres. Vyšší výskyt žlučových kamenů je také zaznamenán u žen během těhotenství (gravidity) a v přechodu (klimakteriu).
Hlavní prevence je směřována ke kvalitní, vyvážené a pravidelné stravě.
Riziko se také snižuje při hlídání příjmu cholesterolu v potravě. Pokud ovšem již pociťujete bolesti v krajině pravého žeberního oblouku, je dobré neprodleně vyhledat lékaře, neboť kamenů menších velikostí se můžete relativně snadno zbavit.
Léčba žlučových kamenů
Je rozdělena podle stavu pacienta a také například dle velikosti kaménku na konzervativní a chirurgickou.
Konzervativní – neinvazivní léčba zahrnuje zákaz příjmu potravy ústy (perorální příjem), podávání spazmolytik (léky tlumící stahy žlučníku, např. atropin) a vitaminů.
Chirurgická léčba má několik možností – druhů operací a výkonů podle vážnosti aktuálního stavu. Patří sem neinvazivní drcení kaménků ultrazvukem. Další je laparoskopická cholecystektomie (LSCHCE) – malými otvory přes stěnu břišní se lékař dostane ke kaménku a žlučníku, po zákroku nejsou patrné velké jizvy. Poslední je endoskopická retrográdní cholecystopankreatografie (ERCP).
Chirurgická léčba následuje po jasném určení diagnózy, zvážení celkového stavu pacienta nebo při významném zhoršení jeho stavu.
(zla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501278
DnesDnes247
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden3968
Tento měsícTento měsíc12624

Partnerské weby

apartman banner