Ještě v 19. století se lidé báli čarodějnic, které podle nich řádily doslova všude. Paní Věra L. z Kladna vzpomínala na vyprávění své prababičky, která žila na Dobříšsku: „Jednou šli sousedé z jarmarku, který byl v Hostomicích. A u Bukové spatřili v lesíku záhadný ohnivý sloup, šlehaly z něj velké plameny. Mysleli si, že je to čarodějnický oheň, ale muži z Bukové tvrdili, že tady řádí duchové,“ vzpomínala paní Věra. Pan Josef T. z Prahy zase jezdil na prázdniny k příbuzným do Rožmitálu pod Třemšínem. Pod vrchem Třemšínem mu příbuzní ukazovali několik čarodějnických „zahrádek“, kde se pěstovaly mocné bylinky. Josef jednou do takové zahrádky vstoupil a udělalo se mu zle.
Na magickém vrchu Plešivci se o sabatu slétaly celé roje čarodějnic a čarodějů. Jedna z nich škodila i mocnému Fabiánovi, pánu Brdských hor. Zajímavé vyprávění jsme vyslechli i od paní Stanislavy z Březnice. Na Babí hoře se prý naši předci potkávali s čarodějnickou smečkou, která za úplňkových nocí tančila na vrcholku kopce. Jeden sedlákův syn se tam s přáteli vypravil, ale všichni zle dopadli. Dva mladíci do roka zemřeli, třetí churavěl celých pět let. Podivná čarodějnice řádila i v lesích nad Hořovicemi na Berounsku. Podařilo se ji zahnat, ale nejdříve se musel najít odvážný muž. Místo pokropil svěcenou vodou a odříkal 33 modliteb.
Strach z čarodějnic byl strachem z odlišných žen, které dovedly léčit, vyznaly se v psychologii a vymykaly se průměru. I dnes se někteří muži (ale i ženy) obávají těch schopnějších individualistek. Možná by je i rádi poslali na nějakou tu čarodějnickou hranici. Naštěstí ale žijeme v jiné době…
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506395
DnesDnes234
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden234
Tento měsícTento měsíc17741

Partnerské weby

apartman banner