Jídlo představuje největší položku v rodinném rozpočtu. Dají se vůbec ušetřit výdaje za potraviny? Nechte se inspirovat několika tipy, jak si počínat co nejefektivněji při nákupu.
S prázdným žaludkem ne
Nechoďte do obchodu, když máte prázdný žaludek nebo jste unavení. Je dokázané, že hladoví lidé nakupují mnohem víc a do nákupního košíku ukládají často i zboží, které by za jiných okolností ušlo jejich pozornosti.
Se seznamem v ruce
Do supermarketu je dobré se vypravit se seznamem v ruce. Dobře zvažujte, co budete následující dny vařit, naplánujte si dopředu týdenní menu. Udělejte si představu, co je třeba doplnit ve špajzce, v ledničce, zkontrolujte staré zásoby. Když se budete řídit podle připraveného seznamu, stanovíte si maximální limit útraty, kterého se budete držet, vyhnete se zbytečnému vyhazování peněz.
Dobře se rozhlédněte
Při nákupu určitého zboží se dobře rozhlédněte po regálu. Porovnejte ceny zboží, které je vystaveno v úrovni očí s těmi, které jsou ve spodních policích. Některé obchody umísťují levnější druhy zcela záměrně mimo dosah zákazníkových očí a nejdražší do středních přihrádek.
Nakupujte ve slevách
Jestliže vám to domácí prostory umožňují, nakupujte ve slevách, v době výprodejů. Týká se to zejména zboží s dlouhou dobou spotřeby, jako jsou například těstoviny, rýže, pasterizované mléko, džusy a podobně. Jestliže nakupujete ve svém oblíbeném obchodu, je dobré využívat věrnostní programy se slevami a zákaznickými kartami. Ušetřit se dá také v případě, že sáhnete po vlastních značkách supermarketu. Takové výrobky jsou většinou balené v nezajímavém jednoduchém obalu s logem prodejny. Většinou ale jde o stejně kvalitní zboží jako od jiného výrobce.
Poloprázdný obchod
I když se to nezdá, ale peníze můžete ušetřit i tím, že obchod s potravinami navštívíte v době, kdy je v něm málo lidí. Vyhněte se odpolední špičce, dnům těsně po výplatním termínu, těsně před svátky. Ve stresu, ve snaze co nejrychleji opustit přeplněné nákupní centrum nakoupíte někdy úplné zbytečnosti, nepromyšlené vršení nákupního vozíku vytáhne z peněženky mnohem víc peněz.
Nákupní taška
Kupujete si při každém nákupu u pokladny igelitovou tašku? Spočítejte si, o kolik peněz se vám nákup zbytečně prodraží. Mějte proto při sobě pro případ nutnosti vždy vlastní látkovou tašku.
Do supermarketu bez dětí
Jestliže se vypravujete na konci týdne pro velký nákup, učiňte tak raději bez dětí. Když je vezmete s sebou, přiznejte si, že jejich přání málokdy dokážete odolat a vždycky vyslyšíte jejich prosby. Někdy jim koupíte pouze sladkosti, jindy ale může jít o nákladnější věci, které jste si mohli ušetřit.
(mav)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500469
DnesDnes118
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3159
Tento měsícTento měsíc11815

Partnerské weby

apartman banner