Tenisový loket je ve skutečnosti onemocnění svalových a šlachových úponů loketního kloubu, které postihuje asi 3 procenta populace. Toto onemocnění se vyskytuje u mužů i u žen ve stejném měřítku. V přechodu šlachy na kost jsou patrné zánětlivé změny, lokalizované na vnější stranu dolního hrbolku kosti pažní (radiální epicondylus humeru). Přetíženy bývají především svaly natahující zápěstí (extenzory zápěstí) a svaly obracející ruku dlaní vzhůru (supinátory). Tyto bolesti se označují za tenisové zřejmě z důvodu častějšího výskytu u sportovců, ale vzniknout mohou při jakékoliv činnosti, kdy dojde k přetížení.
Rizikové faktory tenisového lokte
U akutní formy jsou rizikové jakékoliv dlouhodobé, fyzicky náročné činnosti, na které nejste zvyklí. Pokud chcete dělat nějaký sport, vánoční úklid a podobně, nepřehánějte to s intenzitou a délkou trvání. Dokonce ani práce u počítače, klikání na myš a psaní na klávesnici nemusí být bez následků. Rizikové faktory chronické formy tenisového lokte můžeme ovlivnit například snížením tréninkové zátěže a začleněním různých kompenzačních cvičení (u sportovců), popř. změnou pracovních návyků (u lidí pracujících manuálně a jednotvárně). Například je výhodné měnit ruce v průběhu činnosti nebo střídat se s kolegy na různých stanovištích. Po rozvinutí strukturálních změn dochází k poruše prokrvení a látkové výměny a svaly začínají atrofovat.
Prevence
Důležité je vyhýbat se náročným jednostranným činnostem. Pokud se věnujete nějakému sportu, dbejte na odborné vzdělání trenéra a důkladné protažení všech svalů. Po skončení tréninku jsou vhodná relaxační cvičení a protažení. Jako prevence se dají používat i epicondylární pásky, které se aplikují při činnostech, kde jsou svaly předloktí zvýšeně namáhány. Nad prvními projevy tenisového lokte byste rozhodně neměli mávnout rukou. Ihned je nutné omezit veškerou činnost, která způsobuje bolesti, a navštívit ortopeda!
Léčba tenisového lokte
Ačkoliv se nejedná o složitou léčbu, je velice zdlouhavá a neobejde se bez aktivní spolupráce pacienta. Způsoby léčby se rozdělují na léčbu konzervativní a operační.
Pro snížení bolestivosti se doporučují také ledové obklady nebo šátkový obvaz a u velice bolestivých tenisových loktů se dokonce může indikovat i sádrová dlaha. Takovéto znehybnění by však nemělo trvat příliš dlouho, neboť při něm dochází ke zkrácení, kontrakturám až atrofii svalů. Zřejmě největší roli v konzervativní léčbě hraje fyzioterapie. Ta se zaměřuje především na udržení, popř. zvýšení kloubního rozsahu, protažení svalů a znovu obnovení svalové síly. Aplikují se také různá cvičení, která urychlují proces hojení. Kromě těchto manuálních technik se využívá také metod fyzikální terapie. Indikovány bývají nejčastěji ultrazvuk, elektroterapie, magnetoterapie, laser, termoterapie i kryoterapie.
(zla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500312
DnesDnes606
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden3002
Tento měsícTento měsíc11658

Partnerské weby

apartman banner