V roce 1892 se v jedné obci poblíž Prahy přihodila zvláštní věc. Během pohřbu se účastníkům zjevil sám ďábel. Nastal chaos a smuteční hosté se rozprchli z kostela. Nejpodivnější událost následovala: rakev s nebožtíkem se rozzářila modrým svitem a vyděšený kněz zkolaboval přímo u oltáře! Podobných událostí je u nás zaznamenáno hned několik. Hrála v nich hlavní roli davová psychóza?
V 18. století se na Kladensku vyprávělo o „pohřebním démonovi“. Během jedné zádušní mše dokonce ochromil varhaníka a ředitele kúru. Přestal hrát a nepochopitelně se začal smát. Jindy démon vyděsil pozůstalé u Slaného. Pronásledoval je a probudil v nich nepochopitelnou hrůzu.
Mediálně nejznámějším je případ z roku 1577. Během pohřbu císaře Maxmiliána (otce Rudolfa II.) nastala v pohřebním průvodu panika. Mohutný dav došel až na Staroměstské náměstí, kde se bezdůvodně rozprchl. Část lidí hledala azyl v okolních budovách a kostelech. Panika zachvátila i dvorní úředníky a přítomné šlechtice. Jeden z úředníků začal přivolávat ďábla. Pouze Rudolf II. prý stál jako opařený u nosítek s rakví a květinami. Ve starých kronikách se píše, že trvalo asi tři hodiny, než se lidé uklidnili a znovu pokračovali v průvodu do chrámu svatého Víta. Je možné, že díky rozjitřené době došlo k útokům zákeřných démonů z jiných světů? Prý ano. V období politického neklidu a po skončení strašlivých válek byla lidská psychika narušena. Stačilo „ďábelské“ znamení (například výkřik či zavytí psa) a davová psychóza rozpoutala paniku. Až teprve dalším vybudováním ochranných prvků (nových křížů, kaplí, božích muk a kostelů) se vliv neviditelných vetřelců oslabil. Nebo ne? Mohou zaútočit i dnes?
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501299
DnesDnes268
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden3989
Tento měsícTento měsíc12645

Partnerské weby

apartman banner