Na poloostrově Yucatán se nachází mayské sanktuárium Uxmal a v něm zvláštní Kouzelníkova pyramida. Jako jediná v Americe má elipsovitý základ a nejstrmější stěny. Do chrámu na vrcholu vedou nebezpečné schody. Legenda hovoří, že vládce pyramidy nestrpí na svém teritoriu jiného vládce. Téměř na to doplatila anglická královna.
Příběh pyramidy je sám o sobě tajemný. Podle legendy kdysi v okolních lesích žila čarodějka, která toužila udělat vládcem Uxmalu svého syna. Z hlíny a smoly slepila vajíčko, z kterého se narodil trpaslík. Ten požádal místního vládce, aby mu odevzdal vládu, a protože ten pochopitelně nesouhlasil, vyzval ho na souboj v rozbíjení ořechů na vlastní hlavě. Vyhrál trpaslík, podporován temnými silami. Trpaslík jako projev své moci za jedinou noc postavil pyramidu a prohlásil, že nikdo mimo něho v ní nebude vládnout.
V roce 1982 ruiny Uxmalu navštívila královna Alžběta II. a zatoužila, tak jako jiní turisté, vystoupit na vrchol Kouzelníkovy pyramidy. Průvodci, dnešní Mayové, pro které je legendární minulost nadále živá, si uvědomili, co hrozí, pokud se cizí královna ocitne v chrámu na vrcholu, a snažili se ji od tohoto záměru odradit. Královnu však nic neodradilo. Za asistence ochranky pod velkým slunečníkem kráčela směle vzhůru. Než se však dostala do tří čtvrtin pyramidy, strhl se velký vítr a začalo pršet. Mlha prachu udeřila do pyramidy a turisté nic neviděli. Průvodci, kteří věděli, že nejde o obyčejnou bouřku, pobízeli k návratu. Královnin doprovod kvůli hloubce pod sebou navrhoval vyjít nahoru a schovat se v chrámu na vrcholu. Ale trpaslík nežertoval. Mohutný poryv větru odnesl strážce a hodil ho na řetěz společně s královnou, která se ho držela za rameno. Stačil se zachytit a zachránil anglickou královnu před pádem z pyramidy. Nikdo již neodporoval. Významní hosté, promočení až na kůži, pokorně po čtyřech slezli z pyramidy a byli šťastní, že se zachránili.
Několik stovek kilometrů na jihozápad od Uxmalu, ve státě Chiapas, se nachází nádherné mayské sanktuárium v Tonině. Sotva ho objevitelé vysvobodili ze spárů pralesa, už začalo mít zlověstný vliv na lidi. Jako první ho pocítili archeologové a dělníci. Když se začala množit neštěstí a nehody, badatelé sáhli po starých odkazech, z kterých vyplývalo, že Tonina byla místem zasvěceným válce, smrti a ničení. Našli tam rozbité stovky soch a reliéfů v rituálním aktu usmrcování.
Bohové letu a blesku
Když odhalili tamější pyramidy a mezi nimi i nejvyšší v Mexiku (devadesátimetrovou), začali do Toniny přicházet šamani. Podle nich se pyramidy v noci stávají "komíny subtilní energie" z našeho světa do duchovního rozměru. To zasvěcencům umožňuje setkat se s duchy předků. Dělají tam i tajné ceremoniály "letu", které badatelé nepochopili, dokud je neuviděli.
Doktor T. Jadeun, který vedl vykopávky, spadl se strmých schodů pyramidy hlavou dolů, uhodil se o ostrou hranu kamene a šikmo si rozrazil čelo. Když se vrátil z nemocnice, přikázal kámen odstranit. Pod ním byla plastika slunečního boha v padající pozici, tedy sestupování z nebe na zem, hlavou dolů. Nikdo se nedivil, když na čele boha uviděli stejnou prasklinu, jaký byl šrám na čele Jadeuna. Takové šamanské lety v tranzu byly formou navazování kontaktu s "náhradními" duchy. Doktor Jadeun tvrdí, že když se zapomenuté sanktuárium války vynořilo na denní světlo, v Chiapasu došlo k nepokojům a vypuklo lidové povstání...
V jiném sanktuáriu, v Chichen Itza, se příběh s duchy minulosti skončil tragicky pro mladého amerického archeologa Davida Pulestona. Snažil se rozšifrovat atributy tajemného mayského božstva, které provázelo na obrazech Chaca, boha deště a blesku. To se mu podařilo. Z glyfů si přečetl jeho jméno: Pauatun, což znamená kamenný buben. Zjistil, že úlohou Pauatuna je přivolat vládce deště v období sucha, na což používal zvláštní kamenné bubny. Našel je v jeskyních, podzemních sanktuáriích Chaca, v podobě kalciových lopatkovitých převisů. Úderem dlaní se podzemí rozezvučelo dunivými vibrujícími tóny.
Když měl k dispozici všechny údaje, Puleston se se svým asistentem ocitl v sanktuáriu v Chichen Itza, v centru Yucatánu. Tam mezi úlomky reliéfů rekonstruovaných archeology, našel kamenný buben vynesený z některé jeskyně. Zabouchal na něj rukama s tím, že v tak krásný den nebude vzývání boha deště a blesku k ničemu. Vzápětí se vyškrábal na nejvyšší tamější pyramidu El Castillo a zastavil se u svatyně. V té chvíli z nepatrných bílých obláčků na modrém nebi udeřil blesk - do svatyně, zamířil do rohu, kde stál archeolog a na místě ho zabil.
Několik turistů, stojících opodál, popadalo k zemi. Všichni si mysleli, že šlo o pouhou náhodu, ale zasvěcenci vědí své...
(toh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500327
DnesDnes621
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden3017
Tento měsícTento měsíc11673

Partnerské weby

apartman banner