Křeče v lýtkách
Každého někdy v životě potkají. Nesnesitelné křeče v lýtkách, které člověka budí ze spánku. Svalová křeč, jež pociťujeme v klidu, je obyčejně signálem změn v oběhovém systému, který ovlivňuje schopnost jednotlivých buněk účinně využívat minerální soli, velmi důležité pro správnou činnost svalstva. Příčinou může být nepřiměřená fyzická zátěž, stejně jako narušená rovnováha některých vitaminů skupiny B, minerálních látek - hořčíku, vápníku, draslíku. Právě poloha v leže méně podporuje oběh krvi v žilách, proto ke křečím dochází v noci. Při křeči v lýtku se doporučuje pomalu tlačit patu k zemi, až se sval opět natáhne, nebo křeč normálně rozchodit. Prevence spočívá v příjmu dostatku minerálů, stopových prvků a vitaminů, v dodržování pitného režimu.
Krvácení dásní
Krvácejí vám dásně při čištění zubů? Je to známka zánětlivého procesu, který není radno podceňovat. Jak uvádějí zubní statistiky, o čtyři zuby můžeme přijít následkem zubního kazu, při zánětu dásní až o zubů šest. Více než sedmdesát procent dospělých je postiženo nějakou formou zánětu tkáně závěsného aparátu zubů. Zdravé dásně jsou tuhé, růžové, při zatlačení nekrvácí. Zánět dásně poznáme podle toho, že jsou jejich okraje začervenalé a papila - drobný výběžek dásně mezi zuby - je opuchlá. Zánět způsobují bakterie, které se nacházejí v ústní dutině a jež se nahromadí na nedostatečně vyčištěných částech zubů a dásní. Následně se vytvoří povlak, který dáseň dráždí, a ta se v důsledku toho zanítí. Možná nevíte, že zvýšené riziko zánětu dásní mají například diabetici. Důvodem je odlišné složení ústní mikroflóry související s porušeným metabolismem. Také chemické a mikrobiální prostředí v ústech kuřáků může způsobovat zvýšené množství zubního povlaku, mají větší pravděpodobnost ztráty zubů. Když se objeví krvácení jen výjimečně, mohou pomoci i přírodní prostředky. Například kloktání řepíkového čaje, tea tree olej, výplachy šalvějovým roztokem, naši předci věřili na sílu česneku.
Když nic neslyšíte…
Také se vám někdy stane, že když vyjdete ze sprchy, nic neslyšíte? Je to způsobeno tím, že ušní maz zvětšuje svůj objem, protože absorbuje vodu, a proto uzavře zvukovod. Nejde o nic vážného, ale je třeba ho odstranit. Jeho tvorba je u každého člověka individuální, množství a barva nemá nic společného s osobní hygienou. Některým lidem, většinou mužům a starším lidem se zkrátka tvoří víc. S vatovými tyčinkami se ho ale nesnažte odstraňovat, dosáhli byste pravého opaku. Když je ucho mokré, lze přiměřené množství ušního mazu jemně odstranit ručníkem.
(pru)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500314
DnesDnes608
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden3004
Tento měsícTento měsíc11660

Partnerské weby

apartman banner