Papež František šokuje nejen některé věřící, ale i laickou veřejnost. Odmítá okázalost, rád se fotí s malými skupinami mladých poutníků, po Římě se občas projíždí v darovaném starém renaultu. Při tradičním vánočním poselství Urbi et Orbi dokonce vynechal zdravice ve více než 60 jazycích včetně „úřední“ latiny, promluvil pouze italsky. Ještě předtím porušil další tabu, tisícům věřících poprvé zpřístupnil ostatky svatého Petra, Kristova učedníka. Jak je vidět, nemá strach ani z kletby, která apoštolovy ostatky obestírá!
Legenda praví, že svatý Petr je pohřben na území dnešního Vatikánu. Ale kde? Až na počátku 40. let dvacátého století inicioval papež Pius XII. rozsáhlý archeologický průzkum, který skončil úspěchem. Na prastarém pohřebišti archeologové objevili hrobku s nápisem PETROS ENI (tady je Petr) a devíti úlomky kostí. Patří opravdu apoštolu Petrovi? Církev se domnívá, že ano. Nás ale zajímá i další osud svatopetrských ostatků. Až do roku 1968 ležely v depozitáři, v obyčejné krabici. Tehdejší papež Pavel VI. sebral odvahu a nechal kosti dále prozkoumat. Podle jednoho textu z apokryfního spisu prý dostihne záhadná kletba každého, kdo poruší posmrtný klid svatého muže.
Teď se zcela nepochopitelně začala kletby obávat i samotná vatikánská hierarchie. Přitom jde o pohanský rituál, který by „náměstkům božím“ vůbec neměl ublížit, neboť jsou chráněni rituály daleko mocnějšími (bílou a andělskou magií). Proč tedy takový strach?
Papež František se pohanské kletby evidentně nebojí. Petrovy ostatky nechal vystavit přímo u oltáře. Vatikánská bazilika byla postavena na starém pohřebišti. Málokdo si dnes už ale uvědomuje, že pohřebiště bylo pohanské, ne křesťanské…
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2502778
DnesDnes283
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden1030
Tento měsícTento měsíc14124

Partnerské weby

apartman banner