Švédští vědci objevili v západní Africe něco nečekaného, nový a daleko agresivnější kmen obávaného viru HIV. Podle odborníků je zvláštním „dvojčetem“, spojením dvou virů nejběžnějších. Díky tomu má obrovskou sílu. U těch, kteří se tímto agresivním kmenem nakazí, propukne choroba AIDS daleko rychleji, v průměru do pěti let. Nový kmen byl objeven ve státě Guinea Bissau.
Zastavme se u dalších virů, těch biologických. Kde se berou? V šedesátých letech se v jednom prestižním týdeníku objevil optimistický článek. Do roku 1980 smeteme ze světa infekční choroby, nejpozději v devadesátých letech najdeme lék proti rakovině. Budeme mít novou kolonii na Měsíci, na Marsu vyrostou vědecké laboratoře. Jak to dopadlo, všichni víme.
Hlavní problém se zákeřnými viry typu Ebola či Marburg je (kromě zmíněné zákeřnosti a nebezpečnosti) v jejich málo rozpoznatelném prvotním stadiu. Napadený se domnívá, že onemocněl obyčejnou chřipkou – a podle toho nemoc i léčí. Když choroba naplno propukne, je už pozdě. Velmi zajímavý je i pohyb virů, náhle zmizí, poté se znovu objeví. Například u „zairského“ a „súdánského“ typu Eboly se lékaři domnívali, že již definitivně zmizel. Objevil se ale znovu po dlouhých třiceti letech a zaútočil ještě agresivněji. I méně známé viry (například krvácivé horečky z Konga) jsou stejně nebezpečné. Rychlé viry dokáží zabít člověka v několika minutách!
Už dlouho nás vědci varují před tzv. „superviry“, kterým pomůže sám člověk, například transplantacemi zvířecích orgánů do těla lidského. Výměna genetických materiálů virů s naší DNA může způsobit vznik odolných virových mutací. Podaří se lidstvu zvítězit nad neviditelným a nebezpečným nepřítelem?
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500339
DnesDnes633
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden3029
Tento měsícTento měsíc11685

Partnerské weby

apartman banner