Představte si, že během válečného konfliktu potřebujete získat nějaké nové informace či chcete dopravit k základně nepřítele smrtící látky. Problém? Kdepak, docela jednoduchá věc! Stačí „nastartovat“ miniaturní robotický hmyz, který vám donese informace i dopraví biologické či chemické zbraně přesně tam, kam potřebujete. Pro posílení účinku můžete vypravit celý roj robotických včel či vážek, je téměř nezničitelný. Nejde o žádnou fikci, ale o realitu. Robotický hmyz byl již vyprojektován!
V jakém stadiu se projekt nalézá, je zatím pochopitelně zcela tajné. Podle našich informací se ale tyto tzv. „nanodrony“ a „mikrodrony“ právě připravují ve fázi prototypů. Robotická vážka nebo muška váží sotva deset až dvacet gramů, více než hmyzu se podobá miniaturnímu bezpilotnímu letadlu. Takový unikát je schopen letět rychlostí kolem 5 kilometrů za hodinu, ovládá se z bezpečného řídícího centra daleko od místa nasazení. Připravují se i dokonalejší verze malých vetřelců, které se dají složitě naprogramovat. Žádného „vodiče“ nepotřebují.
Pokud se tento projekt podaří dotáhnout do úspěšného konce, posuneme se dál do budoucnosti. Robotický hmyz můžeme používat i při mírovém výzkumu, například v kosmu či nebezpečných a těžko přístupných oblastech na Zemi. Konstruktéři se inspirovali přírodou, skutečným hmyzem a ptáky. Optimisté a příznivci moderních technologií se radují, pesimisté zase varují, že jednou tato umělá havěť zničí i svého stvořitele, člověka.
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500439
DnesDnes88
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3129
Tento měsícTento měsíc11785

Partnerské weby

apartman banner