Velikonoce jsou takřka za dveřmi a jestliže hledáte inspiraci, jak svátečně vyzdobit byt, přinášíme několik tipů:
Vchodové dveře. Můžete ozdobit velikonočním věncem. Jeho zhotovení je stejně snadné jako třeba adventního. Stačí k tomu pár vrbových proutků, které stočíme do věnce a zajistíme aranžérským drátkem. Lze si ho obstarat v každém hobby centru nebo v květinářství. Proutky můžeme zdobit zeleným buxusem, stále zeleným břečťanem, které jsou v přírodě snadno dostupné. Věnec můžeme oživit jarními drobnějšími květinami, třeba sedmikráskami, narciskami a podobně.
Na stůl. Působivou ozdobou stolu budou vázičky z vaječné skořápky. Potřebujeme k tomu vyfouklá vajíčka větší velikosti, dobře omytá v octové vodě, u nichž opatrně odstraníme špičku. Skořápku můžeme pomalovat nejrůznějšími motivy akrylovou barvou nebo polepit nejrůznějšími ozdůbkami, k čemuž stačí univerzální lepidlo. Lepit můžeme jarní motivy z papírových ubrousků, ve spíži nebo v přírodě najdeme spoustu zajímavého materiálu, který bude symbolizovat příchod jara. Vajíčko naplníme vodou a vložíme do malé skleničky, kterou vysteleme barevným ubrouskem, jenž by měl barevně ladit s motivy na vajíčku. V netradiční vázičce se budou vyjímat narcisky, modřence, sedmikrásky, petrklíče a jiné jarní kytičky.
Vajíčka na větvičce. Jarní atmosféru můžeme vytvořit i s větvičkou některé jarní dřeviny. Dobře k tomu účelu poslouží zlatý déšť, větvičky vrby, březové metly. Na ně stačí zavěsit velikonoční kraslice, vajíčka ozdobená různými výtvarnými technikami nebo jen podomácku obarvená. Naši předci barvili vajíčka v cibulových slupkách. Tmavě zelené barvy vajíčko získalo povařením v odvaru ze špenátu, kopřiv nebo olšové kůry. Se žlutým odstínem pomůže odvar z šafránu, kurkumy, rozdrcené bobule jalovce. Červenou dosáhneme potíráním vajíčka šťávou z červené řepy, modrou barvu dodá vajíčku jejich vaření spolu se zelím.
(se)
DODATEK

O Velikonocích se vajíčka nejen zdobila, ale používala se také k ochraně polí, pro dobrou úrodu. Zahrabávala se například do rohů polí nebo se dávala při orání před radlici a zaorávala se.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2502829
DnesDnes334
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden1081
Tento měsícTento měsíc14175

Partnerské weby

apartman banner