Jóga představuje starodávný indický filosofický systém, obsahující též určitá tělesná a dechová cvičení. V mnoha evropských státech se pak novodobě i jóga stala módou a vyšla o ní rovněž řada publikací v českém jazyce. Do dnešní doby nepřišla ovšem u nás jóga ve své původní starodávné formě, ale prošla moderní úpravou. Vyloučeno z ní bylo například vše, co vyhovuje indické orientální mentalitě a uplatňuje se v ní zejména zdravotní hledisko preventivního působení, popřípadě i léčby.
Existuje několik druhů jógy, u nás se často jednalo o tzv. "hathajógu", která se skládá ze tří částí souboru dechových cvičení, souboru tělesných poloh a souboru pročišťovacích procedur. Soustava dechových cvičení nabízí řadu dechových cviků od jednoduchých až po velmi složité. Rozeznává se přitom dýchání do hrotů plic, střední dýchání do žeber, dolní dýchání břišní a dokonalé dýchání, které vzniká spojením dýchání dolního, středního i hrotového.
Tělesné pohyby působí především na pružnost páteře, kloubů a částečně i celé kostry. Kromě toho působí rovněž na krevní oběh a údajně i na nervovou soustavu. Původní indická jóga používala celkem 84 různých poloh, v dnešní zmodernizované verzi se pak vystačí pouze s dvaceti. Pročišťovací cviky se skládají z různých úkonů, jimiž se čistí zažívací ústrojí - například vodou se vyplachují ústa a nosní dutina.
(pak)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500343
DnesDnes637
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden3033
Tento měsícTento měsíc11689

Partnerské weby

apartman banner