Alchymie je nejčastěji vydávána za jakýsi předvoj chemie. Jejím vrcholem bylo tzv. „Velké dílo“, vytvoření Elixíru života a Kamene mudrců. Bývala často provozována nejen podvodníky, ale i lidmi učenými, stejně tak se objevovala v mnišských řádech nebo u panských dvorů.
Prostřednictvím Arabů doputovala tato směs náboženství, astrologie, metalurgie a hermetických věd až do Evropy. Papež Jan XXII. hrozil všem alchymistům exkomunikací (vyloučením) z církve. Známá je jeho bula SUPER ILLUS SPECULA proti jasnovidcům a astrologům, stejně tak i proti vyvolávačům duchů, démonů a stoupencům alchymie. Po jeho smrti (v roce 1334) však zavládlo zděšení. V rezidenci byly nalezeny nesmírné poklady a cennosti, obrovské množství podivného zlata i peněz. Někteří vysocí činitelé se domnívali, že Jan XXII. byl sám alchymistou nebo alespoň členem nějaké tajné alchymistické společnosti.
Také v Čechách se příznivci „nové vědy“ hojně činili ve svém díle. Například Jan Zbyněk Zajíc z Hazmburka, potomek jednoho z nejvznešenějších rodů, do alchymistických věd investoval většinu svého majetku. Přestože byl velmi bohatý, své syny nechal po smrti v naprosté chudobě. Veškeré panství během života prodal nebo zastavil a zisk utopil ve své vášni ke Kameni mudrců a Elixíru života. Také se říká, že alchymista Edward Kelley roli podvodníka jen hrál, ve skutečnosti s Johnem Dee působil v rudolfínské Praze jako špion anglické královny. Podle pověsti tajemství transmutace (umělé výroby zlata) ukryl v hrobce rabína Löwa v Praze.
Skutečná alchymie neměla s hledáním nějakých lektvarů a výrobou zlata nic společného. Šlo o přetváření (přetavení) lidské duše, o pochopení tajemství dlouhého života a nesmrtelnosti. Jeden z posledních českých alchymistů bydlel a zemřel 22. 12. 1975 v Terezíně na Litoměřicku. Vydal dvě díla, třetí zůstalo nedokončeno. Tradice tajného učení pokračuje i v současnosti, novodobí adepti hermetiky jdou ve stopách svých slavných předchůdců.
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506423
DnesDnes262
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden262
Tento měsícTento měsíc17769

Partnerské weby

apartman banner