Cizoložnice se zmítá v ohnivém jezeře. Plameny ji vyhazují vysoko do vzduchu, jako by byla jen jednou z jejich jisker. Za nelidského jekotu ale vzápětí opět uvízne ve spalujících spárech ohně. Vzduchem se šíří jedovatý zápach síry. Odevšad se ozývá srdceryvný křik – křik bolesti a utrpení. Tak si křesťané, a zejména katolíci, představují věčné peklo, z něhož už není úniku. A právě katolíci svému peklu dávají snad ze všech náboženství na světě nejpřesnější prostorové tvary (zatímco katolická či pravoslavná církev trvají na existenci podsvětí jako stavu a místa, protestantská teologie vidí peklo jen jako metaforu pro hřích). „Panna Maria nám ukázala obrovské ohnivé moře, které se zdálo být v podzemí. Byli v něm ponořeni démoni i duše s lidskou podobou, byli jako žhavé uhlíky,“ popisuje své vidění Lúcia Santos (1907-2005), jedna ze tří dětí, kterým se v portugalské Fátimě v roce 1917 měla zjevit Panna Maria. Popis pozdější portugalské řádové sestry, jíž pozorně naslouchal třeba i papež Jan Pavel II., přitom výrazně koresponduje s katolickou představou pekla. „Démoni byli dobře poznat. Podobali se děsivým neznámým zvířatům, byli celí černí. Třásli jsme se strachem,“ líčí dál pekelné hrůzy Lúcia, které měla Panna Maria přislíbit vstup do ráje.
Pekelné mučení
Renesanční malíř Fra Angelico na svém obraze Poslední soud (1425) děsí všechny hříšníky do morku kostí. V prvním stupni jeho pekla zatím jen tiše sedí v očekávání příšerného mučení, popichováni čertovskými vidlemi. Druhý stupeň už jim nabízí škrcení ohavnými hady a hříšníci začínají šílet. K popichování čertů se přidává ohavná obluda. Ve třetím stupni dosahuje šílenství vrcholu. Hříšníci začnou napadat své druhy i sami sebe v touze pekelná muka ukončit. Ale příšery pro ně mají ve čtvrtém stupni přichystané překvapení. Posadí je k hodovnímu stolu, kde se zdánlivě mají nasytit vybranými lahůdkami. Ty se ale záhy mění na talíři v odporné žáby a štíry, které je čerti donutí spolykat. Pátý stupeň pekla je vyhrazen pro lakomce. Pekelné příšery roztaví jejich zlaťáky v kotli a rozžhavené zlato jim nalijí do úst. Obzvlášť ohavný způsob mučení!
V šestém stupni jsou hříšníci vhozeni do kotle, kde se bez milosti pečou a škvaří. Z ohnivého pekla není úniku. A nakonec si je vychutná sám veliký Satan. A to doslova. Těla hříšníků trhá na kusy, které odplivuje do věčné bublající pekelné lávy.
(bru)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500320
DnesDnes614
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden3010
Tento měsícTento měsíc11666

Partnerské weby

apartman banner