„Radost je jediná emoce, která léčí“, říká Dominik Tom Tetík. Zabývá se výkladem mayského stromu života, kineziologií, muzikoterapií a šamanskými technikami. Práce je pro něj prostředkem k probouzení lidí k prožívání přítomnosti a vědomému způsobu života. Hlavní cíl terapií při nemocech a psychických problémech vidí v harmonizaci energie v těle. Proto při terapiích a seminářích učí jednoduchým způsobům harmonizace - meditacím, masážím, rituálům, cvičení atd.
Jak jste se dostal k šamanismu a šamanským rituálům?
Ve 33 letech jsem opustil lukrativní zaměstnání a rok žil na horách. Zjistil jsem, že lze život prožívat jiným způsobem než ve městě prací v managementu. O rok později jsem odjel do Guatemaly. Měl jsem v úmyslu objet celý svět, ale moje cesta tam začala i skončila. Po 4 měsících intenzivní práce na sebepoznávání jsem odjel zpět do Čech, ale dalších 10 let jsem se do Guatemaly vracel. Cesta k šamanismu byla nenápadná, původně jsem se jím nechtěl zabývat.
Odkud nebo od koho jste čerpal - čerpáte poznatky a informace?
Vše získávám z vlastních zkušeností a prožitků, z cest a setkání. Při první návštěvě Guatemaly jsem se setkal se svým učitelem Billem Clementsem. Sledoval jsem tenkrát, i při dalších návštěvách, jakým způsobem léčí místní lidi, jak potomci Mayů pracují s duchovním vedením lidí, léčením a předáváním moudrosti. Práce Billa je velmi inspirativní. Jeho vyjadřování a jednání v lidech vzbuzuje důvěru, otevírá je léčení. Místní lidé jsou dost nedůvěřiví, tradiční mayské léčení považují za čarodějnictví, díky genocidě USA v období občanské války v letech 1960 - 1996. Také používání moderních přístrojů při léčení se tam lidé bojí. Bill pracuje například s přístrojem Biostimul, který vypadá jako vejce. Pojmenoval ho vejce krocana, což vzbuzuje v lidech smích a nebrání se jeho použití. Při práci s duchovními učiteli a šamany jsou záměrně na mimosmyslové úrovni předávány informace. Člověk, který informace přijímá, musí mít mysl uvolněnou a otevřenou. Pak pomocí intuice čerpá z tohoto informačního pole. Prakticky jsou veškeré informace obsažené v prostoru, dosažitelné pro každého z nás. Naše omezení nám ale nedovolují je přečíst, využít. Šamani a duchovní učitelé jsou prostředníky, kteří nás s informacemi propojí.
Liší se rituály šamanů v Guatemale - Zemi stromů - od rituálů šamanů z jiných koutů světa?
Ve své podstatě ne. Naše oči sice vidí něco jiného, ale princip fungování rituálů je na celém světě stejný. Duchovní učitelé v Guatemale mají krásné a barevné rituály. Každý národ, každý kmen má svůj způsob provádění rituálů, ale zákonitosti stejné. V Guatemale se při rituálech nepoužívají psychotropní rostliny, pracuje se pouze s myslí a energií. Já začal dělat rituály v Čechách až v posledních šesti letech. Zpočátku sám pro sebe, pak se skupinou přátel. Loni přijel do Čech významný duchovní učitel Guatemaly Tata Pedro. Jeho návštěva byla pro mě impulzem k tomu, abych v tom pokračoval intenzivněji. Propojuji místa a lidi, učím je, jak s rituály pracovat. Díky rituálům lze vyřešit spoustu problémů nejen v mezilidských vztazích. Rituály vrací lidi k přirozenosti, dávají jim určitou zkušenost a moudrost. Už nedělám rituály sám, spolupracujeme v páru - muž a žena.
Používáte při rituálech nějaké speciální nástroje?
K harmonizaci těla využívám bubny, flétnu, tibetské mísy, vykuřovadla a moxu, práci s energií těla a masáže. Při závažnějších onemocněních a po zkušenostech z Guatemaly využívám také nástroje moderní techniky - léčivé světlo Biostimul, případně přístroj Zapper a pulzní magnet. S tím pracují i guatemalští léčitelé a šamani. K udržení harmonického stavu a zdraví používám i byliny a produkty z nich. Stejnou filozofii má i můj učitel Bill Clements. Bylo mu 42 let, když mu při masáži chiropraktik zlomil krční obratel, což ho na 2 roky pohybově naprosto paralyzovalo. Jeho dědeček byl indiánský šaman, který ho už v dětství učil. Bill, díky svému úrazu, začal s těmi znalostmi pracovat. V tom čase měl i sen, který ho volal do Guatemaly. Od té doby tam žije a pracuje, vyléčil spoustu lidí, a to i z nemocí považovaných za nevyléčitelné.
Co v České republice lidé asi nejvíc postrádají, co je podle vás nejvíc trápí a co potažmo vede k jejich neduhům?
Na hmotné rovině jsme zabezpečeni, neohrožuje nás válka, máme svobodu v pohybu po světě, čerpání informací, nechybí nám nic. Ale jsme obecně více naladěni na negativní vnímání světa - díky strachu a naučeným vzorcům myšlení. Vnímám, že lidé leckdy nemohou najít vnitřní klid a dojde jim to až s příchodem nějaké životní krize - nemoci, psychického problému. Až pak mají chuť něco změnit a vyzkoušet cesty, které se jim dříve zdály divné a nepotřebné. Po revoluci byl u nás populární přístup práce na osobním růstu hlavně v rovinách vnímání jemnohmotných energií - andělé, reiki. Ale je třeba pracovat také jiným způsobem, se stinnými stránkami - se strachy a závislostmi. I tyto stránky je třeba přijmout a pracovat s uzemněním, s tématy prvních tří čaker (sexuální síla, tvořivost, pocity - emoce). Přes tato témata lze vědomě pracovat s egem, představou o nás samých. Nástroji mohou být bubnování, tanec, zpěv...
Měl byste pro naše čtenáře nějaký univerzální tip, něco, co by pomohlo všem?
V dnešním světě jsme vystaveni stresu. Stres je chlad, v těle tím vzniká energetická disharmonie. Hodně o tom mluví i tradiční čínská medicína. Řadu neduhů lze vyléčit jednoduchou metodou dodání energie ohně do těla. Nejuniverzálnější levnou a dostupnou metodou pro takový způsob harmonizace je moxování. Po 10 ti dnech moxování každý na sobě pocítí, jak tato metoda funguje. Může pomoci i světelná terapie, já pracuji s kvalitním polarizovaným světlem na třech barevných frekvencích - červená, modrá, zelená. Lidské bytosti jsou světelné bytosti, proto nás může světlo léčit. Jediným přirozeným zdrojem polarizovaného světla je měsíční záře, což věděli lidé už před tisíci lety. Univerzální tip je - žijme v radosti a věnujme se činnostem, které v nás radost probouzí. Ptáte-li se jak na to, osvědčené je jít cestou sebepoznávání, rozpomenout se, co nám radost přináší.
Děkujeme za rozhovor. (zem)
Kontakt: www.tetik.info, www.guatemaya.cz.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501319
DnesDnes288
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4009
Tento měsícTento měsíc12665

Partnerské weby

apartman banner