Jak poznat, že s ní není něco v pořádku? Jedním z nejčastějších příznaků je dramatické kolísání váhy. Pokud se snažíte zhubnout a navzdory všelijakým dietním omezením je výsledek mizivý, nechte si zkontrolovat štítnou žlázu. Stejný postup je třeba volit, když se jedná o náhlý pokles hmotnosti. Cítíte se unavení, máte menstruační problémy? Spolu s vysokou hladinou cholesterolu za tím může být dysfunkce štítné žlázy. Její poruchy nejčastěji postihují ženy. Za hlavní příčinu snížené funkce štítné žlázy se obecně považuje její předchozí zánět. Ten bývá obvykle nebolestivý a projevuje se malým počtem symptomů, které může postižený snadno přehlédnout. Nejčastěji se tento problém objevuje u žen asi tři až čtyři měsíce po porodu.
Většina onemocnění štítné žlázy vede k dvěma extrémům. Tím prvním je nedostatečná činnost tohoto orgánu, kdy buňky štítné žlázy vytvářejí málo hormonů potřebných pro správné fungování těla. Hypofunkce štítné žlázy se projevuje například zvýšenou únavou, lámavými vlasy, nehty, suchou kůží, vzestupem tělesné hmotnosti, zvýšeným krvácením během menstruace. Při těchto potížích je nutné navštívit lékaře, který získá potřebné informace k rozhodnutí o léčbě z krevních testů. Pokud je diagnóza potvrzena, jsou k dispozici velmi účinné léky, jejichž pomocí se stav rychle normalizuje.
Když je štítná žláza příliš aktivní, jde o vzácnější formu poruchy štítné žlázy a mluvíme o hypertyreóze. Hyperfunkce se projevuje zpravidla úzkostí, třesem rukou, nespavostí, zrychlením pohybu střev, ztrátou tělesné hmotnosti. I tady platí, že čím dříve je choroba rozpoznána, tím větší je naděje na uzdravení. Poruchy štítné žlázy zpravidla život pacienta neohrožují, v mnohých případech ale mohou způsobovat například arytmii nebo poškození srdečního svalu.
Aby zůstala štítná žláza zdravá, v jídelníčku by se měly co nejčastěji objevovat plody moře a mořské řasy, které jsou bohaté na zinek a jód. Při zvýšené činnosti štítné žlázy doporučují odborníci konzumovat potraviny bohaté na vitaminy skupiny B - například celozrnné pečivo, ryby, ořechy, semena, hnědou rýži, fazole. Při snížené funkci štítné žlázy je dobré jíst potraviny bohaté na zinek a jód. Bohatým zdrojem jódu jsou například cibule, mořské ryby, višně, čokoláda, hodně zinku najdeme v sezamových semenech, houbách, obilných klíčcích, luštěninách.
(es)

RADA SPIRITU
Máte sníženou funkci štítné žlázy? Podle odborníků některé potraviny, jako jsou například růžičková kapusta, květák, brokolice nebo špenát zpomalují vstřebávání jódu.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500439
DnesDnes88
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3129
Tento měsícTento měsíc11785

Partnerské weby

apartman banner