Jedním z nejzáhadnějších fenoménů jsou tzv. „stigmata“, krvácející rány na lidském těle. Postižení zpravidla krvácejí na místech Kristova utrpení na kříži, ale někdy i z očí a z oblasti kolem srdce. Ne vždy dochází ke spontánní krvácivosti, občas kůže oběti jen zrudne, objeví se podlitiny. Lékaři se domnívají, že buď jde o podvod, nebo o příznaky onemocnění - tzv. křehkost cév je vyvolána psychicky. Psychologové zase hovoří o „psychogenní purpuře“, ale jde prakticky o stejnou diagnózu. Většina křesťanů je naopak přesvědčena, že zdánlivě nevysvětlitelné krvácivé rány na těle obdrželi jen vyvolení, jde o znamení boží přízně. Co se vlastně děje? A proč některá krvácející místa na těle nemají s Ježíšovým ukřižováním nic společného?
Podle posledních výzkumů krvavé jizvy dost často nesouhlasí se skutečnými ranami při ukřižování. Římští okupanté odsouzence přibíjeli na kříž docela jinak, horní končetiny probíjeli v oblasti zápěstí, nikoli v dlaních, jak je ukazováno na obrazech či sochách. Přibitím za dlaně by vlastní hmotnost tělo rozervala. Stigmata jsou líčena již ve starověku, kdy o Spasiteli ještě nikdo nevěděl. Je také pravdou, že krevní výrony se vyskytují nejvíce u silně věřících lidí, kteří si je doslova přivolávají představou Ježíšova utrpení.
Z medicínské terminologie známe i pojem „jeruzalémský syndrom“, kdy někteří návštěvníci svatých míst v Izraeli propadnou dojmu, že se stali vyvolenými či rovnou svatými. V Jeruzalémě pro takové případy dokonce vybudovali i speciální oddělení pro rychlou psychickou rekonvalescenci poutníků a turistů.
A perlička na závěr: Zatímco v roce 1220 a 1222 byli dva muži v Anglii upáleni jako čarodějové, protože náhle začali krvácet z dlaní a boku, svatý František z Assisi, u něhož se stejná stigmata objevila v roce 1224, byl po smrti prohlášen za svatého. Inu, když dva (v tomto případě tři) dělají totéž, nemusí to mít stejný dopad. Zřejmě je důležité být ve správné době na správném místě…
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500323
DnesDnes617
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden3013
Tento měsícTento měsíc11669

Partnerské weby

apartman banner