V listopadu 2013 byla u nás zaznamenána nezvyklá rekordní výhra ve Sportce, která činila 400 milionů korun. Vyhrát ji měli jistí manželé z Chrudimska, jejichž totožnost zůstala z pochopitelných důvodů utajena. V souvislosti s tím se začaly také u nás vynořovat otázky, jak by se vůbec měli lidé zachovat po nějaké velké výhře nebo náhlém nabytí značné finanční částky či majetku, aby neskončili nějak špatně, ale naopak si získané jmění skutečně užili?
Psychologové se domnívají, že na to neexistuje nějaký univerzální recept, ale vždy záleží především na povaze člověka, jeho podstatě, hodnotovém systému a životních prioritách. V každém případě je třeba držet se nohama pevně na zemi a nedovolit penězům, aby člověka ovládly a získaly nad ním moc. Co se týče přiznání samotné výhry, mají lidé tendenci raději vše utajovat, aby se zbytečně nevystavovali nátlakům příbuzných, přátel nebo kolegů, a pak aby na sebe zbytečně neupozorňovali příležitostné zloděje.
Někteří psychologové upozorňují rovněž na to, že jakékoliv utajování ničemu dobrému nepřispívá, neboť lidem se to málokdy podaří zcela do důsledku. Pak se totiž může objevit rozdělení "blízkých osob" na ty, které vědí a ty, co nic netuší. To samo o sobě přináší jisté rivality a zárodky nepřátelství do vztahů kolem sebe, neboť při takovém rozdělení se obvykle všechno provalí a pravda vyjde najevo i se všemi negativními důsledky.
(vel)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2373003
DnesDnes432
VčeraVčera940
Tento týdenTento týden2253
Tento měsícTento měsíc432

Partnerské weby

apartman banner