Lidské tělo je stroj, který se opotřebovává a s přibývajícím věkem ztrácí své schopnosti. Zmenšuje se kloubní pohyblivost a vytrvalost, klesá kapacita plic, zvyšuje se riziko onemocnění osteoporózou, ke slovu se hlásí mnohé další potíže. Jak dokládají vědecké výzkumy, dostatek pohybu je nejdůležitějším preventivním opatřením proti celé řadě civilizačních chorob, vede k celkovému zkvalitnění života. Proč cvičit i ve věku, kdy má člověk pocit, že to nejlepší už je minulostí a tedy má nárok na trochu pohodlí a odpočinku?
1. Pravidelný pohyb udržuje vysokou úroveň tělesné kondice, zvyšuje efektivitu každodenního života, posiluje kontrolu nad vlastním životem, člověk je nezávislý.
2. S jakoukoliv podobou fyzické námahy má člověk více energie, může každodenní povinnosti a práce vykonávat mnohem snadněji.
3. Fyzický trénink, který umožňuje například práce na zahrádce, trávení času s vnoučaty či jiný příjemný pohyb, zabezpečí svalovou hmotu, podpoří celkové snížení tuku v těle, pomůže k udržení optimální váhy. Větší svalové napětí zlepšuje rovnováhu a kloubní pohyblivost.
4. Cvičení je skvělou prevencí proti osteoporóze. Oddaluje její nástup, zvyšuje pevnost kostí. Mezi padesátým a šedesátým rokem se objevuje u žen až osmkrát častěji než u silnějšího pohlaví.
5. Pravidelné provozování intenzivního pohybu pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, může zabránit nástupu cukrovky. Pomáhá ale stabilizovat její hladinu u pacientů, kteří tímto onemocněním trpí. Při cukrovce je dobré zapojit co nejvíce svalových skupin. Vhodná je chůze, cyklistika, cvičení na fit míči, turistika.
6. Každodenní trénink, který by měl odpovídat zdravotnímu stavu, snižuje výskyt deprese, zvyšuje sebevědomí, přispívá k pozitivnímu myšlení. Cvičením se vyplavují endorfíny, hormony štěstí.
7. Pohybová aktivita je dobrou prevenci proti kardiovaskulárním chorobám, napomáhá ke zdravému srdci. Ideální je plavání nebo chůze.
(pru)
RADA SPIRITU
Cvičení se nedoporučuje při jakékoliv infekční chorobě, chřipce, zánětu průdušek, močového měchýře, zvýšené teplotě, při celkové ochablosti.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2373033
DnesDnes462
VčeraVčera940
Tento týdenTento týden2283
Tento měsícTento měsíc462

Partnerské weby

apartman banner