Dlouhodobý stres, vyčerpání, nedostatečný pitný režim, radikální změna jídelníčku. To všechno může mít vliv na zdraví nehtů. Když jsou zdravé, bývají hladké, bez různých hrbolků a vyvýšenin, rýh. Mají jemné růžové lůžko a většinou se pěkně lesknou. Mohou být ale zrcadlem našeho zdraví, signalizovat, že s naším tělem není všechno úplně v pořádku.
Nejčastěji se na nehtech projevují dietní prohřešky, především nedostatek minerálních látek a vitaminů. Jestliže se nehty štěpí, lámou, objevují se na nich rýhy a bílé skvrny, může to naznačovat chorobné změny některých orgánů. Podle staré čínské moudrosti ke každému prstu patří některý důležitý vnitřní orgán. K palci plíce a lymfatický systém, k ukazováčku zažívací systém - především tlusté střevo, k prostředníku krevní oběh a srdce, k prsteníku slinivka a k malíčku tenké střevo nebo hlava.
Bílé skvrny na nehtech bývají často projevem únavy, mohou souviset s poruchami látkové výměny. Podélné rýhy na nehtech jsou průvodním znakem chronických zánětů, mohou však upozorňovat na špatnou funkci zažívacího ústrojí. Lámavé nehty jsou často spojeny s nedostatečnou funkcí štítné žlázy, náznakem aterosklerózy - kornatěním cév. Také při změně barvy nehtů je třeba být ve střehu. Šedá může naznačovat nedostatek železa v organismu, bledá barva je projevem nedostatečného krevního oběhu, signalizovat nízkou hladinu hemoglobinu. Okusování nehtů sice patří do kategorie zlozvyků, ale pokud jsou typické pro dospělého člověka, není vyloučeno, že má nějaké psychické problémy.
(map)

DODATEK
Pěkný vzhled nehtů začíná u zdravého jídelníčku. Pamatujte na pravidelný přísun mléčných výrobků, dopřejte si hodně oříšků a semínek, potřebné železo pro jejich výživu obsahují například luštěniny. Vitamin D doplňujte častou konzumací ryb - sardinkami, tuňákem, lososem. Zdroj potřebného hořčíku najdete v brokolici, mandlích, kukuřici či čínském zelí.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380575
DnesDnes628
VčeraVčera849
Tento týdenTento týden3373
Tento měsícTento měsíc8004

Partnerské weby

apartman banner