Kdysi neprobádané a tajemné končiny Krkonoš lákaly převážně cizince, obzvláště Benátští vytrvalostí předčili všechny ostatní, zajímali se především o dobývání pokladů z nitra země. Máme na mysli poklady přírodní, nerostné, ne tajemné truhlice s dukáty a zlatem. Místní tyto cizince lákali, ale současně je odrazovali vyprávěním děsivých příběhů. Prý zde žijí draci, pod zemí hoří pekelné ohně, půda puká a pohlcuje neopatrné kolonizátory.
Roku 1456 se Venetus Giorgio (Benátčan Giorgio) vypravil za svými předchůdci. Nalezl hned při horské cestě lidské kostry, lemovaly stezku jako zábradlí. Šlo o pozůstatky zbloudilých a zemřelých hladem. Vyprávění Vlachů bylo také protkáno démony, řáděním čertů a čarodějnicemi. Prý dokonce existovaly mapy tras, jímž se bylo nutné vyhnout. Jedna „trasa smrti“ vedla směrem na Sněžku. Tam se měla vyskytovat příšera s mohutným nazelenalým pancířem. Do dobrotivého Krakonoše (Rýbrcoula) měla rozhodně daleko. Ačkoli svědectví byla poměrně věrohodná, lidé cizincům nevěřili, zvláště ti z nižších poloh kraje. Vyprávění Benátských o horském duchu, který připomínal mohutného starce s holí, se pravděpodobně později stalo předobrazem již zmíněného Krakonoše. Nejstarší vypodobnění krkonošského vládce a ochránce hor se objevilo na mapě z šedesátých let 16. století. Autorem zajímavé kresby byl Martin Franz Helwing.
Přímo u pramene Labe se konávaly pohanské rituály, což se záhy nelíbilo církvi. Přímo k pramenům vyslala biskupa Jana Kryštofa z Talemberga. Když během světících obřadů ponořil kříž do labské vody, ztichla bouřka, obloha se rozjasnila. Duchové hor se prý dobrovolně vzdali. Nabízí se ale i jiná úvaha: věděl biskup jak správně rituál vést, aby byl účinný? Měl s sebou speciální magický kříž? Údajně se na celou mši na biskupství v Hradci pečlivě připravovali, prý týden dopředu! Podle pověsti tento kříž půjčili biskupovi mniši z kapucínského kláštera, kteří ho používali k tajným rituálům.
Jedno je jisté. Od těch časů skutečně pramen Labe zůstává pod vlivem biskupského (či spíše kapucínského) kříže, jen občas se původní démoni vzbouří a pošlou do nížin povodně.
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472951
DnesDnes356
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3366
Tento měsícTento měsíc4581

Partnerské weby

apartman banner