Možná přemýšlíte o tom, jak je možné, že jste v poslední době přibrali víc kilogramů, aniž jste si na talíři nějak zvlášť dopřávali. Důvodů, proč přibíráme, může být celá řada. Jestliže chcete zjistit, proč ručička na osobní váze směřuje tam, kam nechcete, trochu se nad sebou zamyslete. Co může vyvolávat přejídání?
Stres a úzkost
Máte neustálý pocit, že nic nestíháte, jste v jednom kole? Přejídání může vyvolávat dlouhotrvající stres, emoční napětí, organismus si žádá vysoce kalorické bomby, nezdravé potraviny. Takzvaný „vlčí hlad“ přichází nejčastěji ve večerních hodinách. Abyste veškerý nápor, který máte za sebou a druhý den vás čeká, zvládli, snažíte si naložit plný talíř. Důsledkem je, že se sníží prokrvení mozku a pocítíte spokojenost. Také sladkosti a tuky vyvolávají v mozku pocity štěstí a rozkoše. Jídlo v pozdních večerních hodinách je lépe nahradit relaxačními cviky, hudbou nebo sexem.
Nudíte se?
Větší chuť do jídla přichází velmi často s nudou. Jídlo samo o sobě je často vnímáno jako forma zábavy. Pokud je dobré jídlo kombinované s pasivním trávením volného času, jako je sledování televizního pořadu, je to nejlepší cesta k obezitě. Když budete volný čas trávit na gauči, snažte se víc než na jídlo myslet na nějakou zábavu v podobě společenské hry. Raději luštěte křížovky, vezměte si knihu oblíbeného autora, přesměrujte svou mysl na jiné radostné aktivity, zaměstnejte něčím ruce.
Partnerské neshody
Rodinné konflikty, partnerské neshody jsou dobrým důvodem, proč si dát něco dobrého. Je prokázáno, že když jsme smutní, máme větší hlad, víc jíme. Jídlo se stává drogou, pokud jsme frustrovaní ze svých životů, utápíme se ve smutku.
Chcete přestat kouřit
Větší potřeba jídla se dostavuje také v případě, že chceme skončit s nějakým zlozvykem. Nejčastěji to bývá s předsevzetím vzdát se požitku z tabáku. A tak místo cigarety automaticky sáhnete po něčem sladkém, dobrém jídle, které by zaměstnalo ruce a uspokojilo chutě. V takovém případě lze doporučit ovoce nebo zeleninu, čímž uděláte něco pro své zdraví.
(es)
DODATEK
Přejídání signalizuje vždy nějaký problém, s kterým si člověk nedokáže poradit.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451286
DnesDnes383
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3317
Tento měsícTento měsíc2232

Partnerské weby

apartman banner