Fascinující mýtus vypráví o skutečné osobě, avšak velmi těžko identifikovatelné! První křesťanský král v keltské Británii… Legenda o Artuši vznikla v třeskutém středověku a do té temné doby vnesla kus světla. Artuš se stal symbolem rytířskosti a cti. Anglie se zmítala ve válkách růží a obraz ušlechtilého panovníka působil na sužovaný lid jako balzám naděje. První a nejznámější legendu vytvořil sir Thomas Mallory. Zčásti si ji vymyslel, zčásti použil keltské báje a pověsti. Objevují se Avalon, Lancelot, Merlin a další postavy. Jejich příběhy však vznikly v různých dobách! Mallory je sloučil do superlegendy a nazval ji Artušova smrt. Novodobá verze vznikla o šest století později díky Marion Zimmer Bradley (Mlhy Avalonu, Paní Avalonu a Kněžka z Avalonu). Marion oprostila příběh od křesťanských prvků, kterým se nevyhnul Mallory, vrátila mu tak původnost a realitu. Respektovala dobová fakta keltské historie. Při psaní měla vize, podle kterých dokreslovala příběh.
Artuš byl potomkem keltských králů, jeho adoptivní rodina však přijala křesťanství. Mallory přizpůsobil příběh křesťanských idejím, Marion Bradley zase navázala na keltské tradice. Skutečnost je taková, že se Artuš narodil v přelomové době dvou epoch. Slunce přecházelo z pohanského znamení Berana do znamení Ryb. Keltská kultura byla na ústupu, prosazovalo se křesťanství.
Příběh o meči, který z kamene vytáhl Artuš a stal se králem Británie, je přejatá verze skutečného příběhu z Itálie. Vládce tehdejší Británie však musel být korunován podle keltských tradic. Musel podstoupit rituál převtělení za krále Jelena a zasvěcení o Beltainské noci. Skutečný král musel prokázat nejvyšší schopnosti na všech úrovních! Manželství s Guineverou, princeznou bojovnicí, upevnilo jeho postavení. Následnice trůnu Letní země, které vládly ženy, měla svá privilegia. Například právo na milence. Zatímco Artuš pohanské tradice respektoval, nastupující křesťanská církev nikoli. Královnin „hřích cizoložství“ byl pro ni neodpustitelný, zatímco v pohanském společenství neexistoval! Ostatně Artuš neměl Guineveře co vyčítat, s věrností si hlavu nelámal, o Beltainské noci měl také jinou partnerku. A mohla to být s velkou pravděpodobností jeho nevlastní sestra Morgana, která se stala kněžkou! Sourozenci spolu nevyrůstali, takže se neznali, navíc v bojích o moc se intrikovalo bez zábran.
Také legenda o cestě za svatým grálem měla jiný význam, nebyla o hledání poháru. Pojem san-greal znamená v překladu královská krev. Podle nejnovějších historických verzí musel být Ježíš Nazaretský jako urozený rabín také ženatý. Po jeho smrti uprchla manželka s dětmi (pravděpodobně Marie z Magdaly) do Evropy. Jejich potomci - královská krev - žili ve Francii, ve Španělsku i v Británii. Je genealogicky doloženo, že z jejich rodové linie pocházeli také Artuš, Morgana a Lancelot! Artuš ovšem královského potomka nezplodil. Cesta za svatým grálem nebyla ničím jiným, než výpravou za pokrevním královským příbuzným, který by mu pomohl udržet si trůn. Následníka. Ideálním kandidátem byl Lancelot. Rytíř Lancelot je v příběhu nejspornější postavou. V původních historických záznamech je o něm zmínka až v souvislosti s hledáním svatého grálu a s putováním do Francie. Mallory z něj udělal rozervanou osobnost, která se zamiluje do královny Guinevery a společně podvádějí Artuše. V tomto momentě se legenda rychle rozvinula do dalších verzí a příběhy o nejslavnějším milostném trojúhelníku vznikají dodnes. Jenže Artuš se s Lancelotem setkal až na výpravě za svatým grálem, jel za ním cíleně. Lancelot byl jeho bratranec ze strany matky, potomek urozené královské linie. V Armorice (dnešní Bretaň) jej vychovával římský otec. Pro Artuše se stal jedinou možností, mohl mu pomoci zplodit následníka trůnu keltských králů. Pro pohany šlo o přirozenou záležitost, pro křesťany to byl neodpustitelný hřích. Je tedy logické, proč tato skutečnost nevešla do historie i proč se „vina“ hodila na královnu a do historie vstoupila Guinevera jako nevěrnice.
Legenda také přisuzuje Artušovi až moc hrdinských skutků na jeden život. Pravdou je, že za své vlády čelil mnoha problémům. Když se Římané stáhli z Británie, zanechali zemi napospas severským nájezdníkům. Nejagresivnější byli germánští Sasové. Problémem byl i náboženský boj pohanů s křesťany. Artuš urovnával a mírnil tyto třenice a spolu s ostatními britskými králi bojoval proti Sasům. Právě zde je legenda o Artuši poskládaná z příběhů několika dalších postav. Jedním z nich je Ambrosius Aurelianus, urozený potomek římského legionáře. To on měl zásluhu na sjednocení římsko-britského obyvatelstva a keltských kmentů v boji proti Sasům. Stal se vůdcem hnutí odporu proti cizím nájezdníkům. Další se jmenoval Riothamus, jeden z britských králů Artušovy družiny. Ten připlul do tehdejší Armoriky podpořit Galy bojující s germánskými Vizigóty. Mimo jiné šlo o protislužbu zemi, která uvolnila Lancelota jako „dárce královské krve“ pro britský trůn. V Burgundsku zradil Riothama člověk z jeho řad - Arvardus. O několik století později byl tento příběh připojen k Artušovi. Zrádce se už ale jmenoval Mordred a byl z něj „vyroben“ Artušův synovec (nebo dokonce syn z údajného incestu). V Burgundsku byl král Riothamus smrtelně zraněn na útěku před Vizigóty. Podobným způsobem skonal v legendě Artuš, dostal se na břeh jezera a odtud jej Morgana s kněžkami přepravily na Avalon. Riothamus se podle dochovaných historických záznamů dostal do burgundské vesnice, dnes městečka, které se jmenuje - Avallon! Skutečný král Artuš byl zabit v bitvě u Camlannu a pohřben na půdě opatství Glastonbury v Sommersetu (Letní země). Zde se na počátku milénia nacházelo jezero, jež bylo později odvodněno. Hrob objevili na základě vidění waleského barda, který na něj upozornil krále Jindřicha II. V hloubce dvou metrů byla nalezena kamenná deska a kříž s nápisem: „Zde leží pochován slavný král Artuš.“ V rakvi z dutého kmene byly kosti velmi vysokého muže a ženy se zbytky žlutých vlasů…
Jana Zapletalová

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2371076
DnesDnes326
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden326
Tento měsícTento měsíc25311

Partnerské weby

apartman banner