Na jižním pobřeží Bretaně, severně od městečka Carnak se nachází čtveřice nejproslulejších menhirových polí. Když přijíždíte autem, spatříte je poprvé hned mezi krajními domky vesničky Le Menec. Zástupy kamenů se táhnou po levé straně silnice za drátěným plotem, který je dnes chrání před turisty.
Pole Menec je nejrozsáhlejší. Tvoří ho 1099 menhirů ve 12 řadách: na západní straně je zbytek kromlechu, mohutný půlkruh z dalších 70 kamenů, který je přerušen vesnicí.
Asi 250 m východně od Le Menec začíná druhé pole, zvané Kermario. Zde najdeme největší kameny, včetně obra Manio, který je přes šest metrů vysoký a vypadá jako zaťatá pěst. Jsou v něm vyryty záhadné svislé vlnovky, považované za symboly hadů. V jihozápadním rohu pole se nachází zbytek dolmenu – či přesněji řečeno chodbového hrobu z řady překlenutých kamenných desek. Je zajímavé, že na západní straně pole jsou největší kameny a postupně se snižují. Celkem je jich 1029 v 10 řadách. Linie v Menecu i Kermariu mají stejnou délku – 1200 metrů. Při pohledu od západu jsou orientovány severovýchodně. Vyhlídková věž na východní straně Kermaria už moc velkou vyhlídku neposkytuje, protože její plošinu přerostly větve borovic.
Jednotící směřování obou polí narušuje třetí z nich: soustava „pouhých“ 594 menhirů (ale velmi mohutných a hustě nastavěných) zvaná Kerlescan vede své linie přesně ze západu na východ. Do původního směru je vrací jakýsi „dodatek“, Petit Menec, malé pole asi 200 nízkých kamenů, vesměs zarostlých ve vysokém kapradí a trávě.
Všechna nejdůležitější carnacká pole v celkové délce 4 km můžete shlédnout z auta. Stačí však odbočit na postranní cesty a pěšiny, prodrat se trnitými porosty, abyste objevili další úžasná tajemství. Zdejší krajina je přímo poseta megalitickými památkami. S průměrem třiadvaceti megalitických památníků na každý kilometr čtvereční je oblast Carnaku z hlediska hustoty kamenných monumentů na prvním místě na světě.
Carnacké kamenné řady jsou působivé v každé denní době a za každého počasí. Zejména však při západu slunce, kdy vrhají dlouhé stíny, a za ranních mlh, kdy se zdá, že vystupují z nekonečné prázdnoty. Tehdy z nich vyzařuje jakási temná síla.
(nag)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2375415
DnesDnes169
VčeraVčera902
Tento týdenTento týden4665
Tento měsícTento měsíc2844

Partnerské weby

apartman banner