Celulitida není onemocnění v pravém slova smyslu, nepředstavuje totiž žádná zdravotní rizika. Je to spíše estetický problém, který trápí velkou většinu žen (podle výzkumů je to až 90 procent žen). Celulitida představuje zdravotní riziko, jen pokud je důsledkem nadváhy, se kterou je často spojována. Celulitida se projevuje jako dolíčkovitá kůže v místech, kde se ženám ukládá tuk – tedy především na hýždích a stehnech. Nazýváme ji pomerančová kůže, protože kůže postižená celulitidou připomíná kůru pomeranče - stejně jako pomeranč na svém povrchu obsahuje drobné prohlubeniny. Celulitida se objevuje zejména, když dochází ke změně tvorby a vylučování pohlavních hormonů.
Velké riziko tvorby celulitidy představuje především změna hormonů v krvi. Objevuje se tedy například v období puberty, v těhotenství, menopauze či při užívání hormonální antikoncepce. Dalším zásadním faktorem, který způsobuje celulitidu, je ochabování vazivové tkáně. K tomu může dojít při nevyvážené stravě, nedostatku pohybu nebo malém příjmu tekutin. Dalším rizikovým faktorem je nedostatečná funkce krevního a lymfatického systému – to je stav, který může být způsoben například nedostatkem pohybu. Dále i špatná činnost jater přispívá k celulitidě, protože dochází ke zhoršenému metabolismu tuků. Uvádí se také, že příčinou celulitidy je též pití kávy, stres, obezita, kouření a alkohol, ale také příliš těsné oblečení, které brání správnému proudění krve. Přestože celulitida bývá spojována s nadváhou a obezitou, čím dál častěji se také objevuje i u štíhlých a zdravých lidí.
Krevní a lymfatický systém můžeme podpořit pravidelným saunováním (samozřejmě zakončeným ledovou sprchou či smočením v ledovém bazénu) či domácím otužováním – tedy například střídáním teplé a studené vody při sprchování. Další věc, kterou pro sebe můžeme udělat, je používat tělové krémy a mléka určené na vyhlazení a vypnutí pokožky na problémových partiích. Důležitý je i způsob, kterým je aplikujeme – je dobré je řádně vmasírovat do pokožky. Tím zlepšíme cirkulaci krve a lymfy a snížíme riziko celulitidy. Důležité je toto provádět pravidelně a důsledně.
U pokročilejších stadií celulitidy je vhodné se obrátit na odborná střediska, kde provádějí lymfatické masáže, a pravidelně je navštěvovat. Je také dobré tyto masáže prokládat domácími masážemi a také samozřejmě nezapomínat na vyváženou stravu a pravidelný pohyb. Jen tak je možné celulitidu zmírnit, nebo ji u mírnějších stadií zcela odstranit. Léčba celulitidy vyžaduje trpělivost. Nečekejte, že během týdne uvidíte velké výsledky. Chce to vytrvalost a důkladnost a během pár měsíců uvidíte opravdu potěšující výsledky – zdravější a pevnější kůži.
(hen)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505021
DnesDnes80
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3273
Tento měsícTento měsíc16367

Partnerské weby

apartman banner