V roce 1550 na ostrově Nisida v Neapolském zálivu objevil jakýsi rolník vchod do staré římské krypty. Svolal pár sousedů a společně odstranili těžký kamenný poklop. Těšili se, že nalezené cennosti prodají a přilepší si na živobytí. Zapálili pochodeň a opatrně sestoupili do útrob krypty. Temné prostory k údivu všech ozařovala podivná lampa. V nevelké skleněné kouli zářil vysoký modrý plamen a vydával mocné světlo. Muži okamžitě pochopili, že záhadné světlo střeží klid mrtvých a vyděsili se - je to boží zázrak nebo ďáblovo dílo?
Nejodvážnější vesničan k lampě přistoupil a dotkl se jí. Obracel ji ze všech stran, třepal s ní, ale modrý jas neustával. Pak začal na kouli klepat. Když po zvlášť silnějším ťuknutí sklo prasklo, ozval se syčivý zvuk a modrý plamen zbledl - zhasl. Z nápisů na hrobce bylo jasné, že římská rodina zemřela v době před Kristem, takže i podivná lampa byla instalována ve starověku, svítila tam několik století! Vesničané, kteří ji viděli, opakovaně vyprávěli, že světlo bylo stálé a vůbec se nekomíhalo jako plamen. Bylo prý jako vytesané z mramoru. Teprve až po rozbití skla dovnitř vnikl vzduch, světlo pohaslo. A podobné lampy se našly i v jiných koutech Itálie. Šlo vždy o skleněné koule či polokoule, které plály neměnným jasem. Kdykoli se jejich „knot“ dostal do kontaktu s kyslíkem, okamžitě zhasly. V dochovaném latinském spise De lucernis antiquorum reconditis jsou uvedeny další případy.
V roce 1485 vnikli tři vykrádači hrobů do krypty mladé patricijky u Via Appia blízko Říma. Vystrašilo je oslnivé modré světlo uvnitř. Zpanikařili a chtěli ho rychle zlikvidovat. Foukali na lampu ze všech sil, polévali ji vodou, házeli na ni hlínu. Teprve když prorazili skleněný kryt, prostor potemněl.
Neméně podivné svítidlo bylo nalezeno roku 1500 v jiné římské hrobce v Este nedaleko Padovy. Tentokrát šlo o křišťálový válec upevněný mezi dva hliněné válce. Konstrukce byla spojena se dvěma nádobkami - zlatou a stříbrnou. Obě obsahovaly neznámý plyn. Z nápisu na vnější urně vyplývalo, že lampa je věnována Plutovi, bohu podsvětí, je zhotovena podle tajných věd a musí se s ní zacházet obezřetně. Je zapovězeno vnikat dovnitř a jakkoli s ní manipulovat. Zlatá a stříbrná nádržka měly být rezervoáry v případě, že se vyčerpá hořlavý obsah z hliněných válců. Bohužel i tato lampa zhasla krátce poté, co se dostala do kontaktu s kyslíkem. Jako tvůrce lampy byl na urně uveden Maximus Olibius, vynálezce z Padovy.
Podobné lampy se našly také ve Francii, v Mexiku, v Indii a v Tibetu. Nyní již nejsme ve středověku, snad se tedy další případný objevitel nezalekne „ďáblova díla“ a lampu ponechá neporušenou. Jen tak bude možné odhalit tajemství těchto lamp.
Jana Zapletalová

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2372968
DnesDnes397
VčeraVčera940
Tento týdenTento týden2218
Tento měsícTento měsíc397

Partnerské weby

apartman banner