Září připomíná nebeský diamant na jižní obloze. Jméno pochází z egyptského Sóthis a později z řeckého Seírios, což znamená blikotající, jiskřící. Původní poznatky však sahají až k hindským textům, kde vystupuje jako Tischya - Vůdčí hvězda. Nachází se v souhvězdí Velkého psa a se psem je tato hvězda spjata nerozlučně u všech národů.
Není-li na obloze, panují největší vedra. Odnepaměti přitahuje Sírius pozornost. V Mezopotámii jej staří Sumerové nazývali hvězda-pes-slunce - Psí hvězda. Babyloňané jeho východy zavedli do astronomických tabulek a spojovali ho s vodou v období dešťů. Ve starém Egyptě byl ztotožněn s bohyní Isis, průvodkyní duší na cestě mrtvých. Oslavy Síria zde trvaly od 23. července do 8. září, což je období, kdy Sírius vychází a zapadá zároveň se Sluncem, na noční obloze není vůbec vidět. Jedná se o nejžhavější dny v roce. V Egyptě se říkalo, že když Isis-Sírius zmizela z oblohy, doprovází duše mrtvých a těch 70 dní, kdy nesvítí, bylo stanoveno jako délka mumifikačního procesu. Ve starém Řecku bylo toto období nazýváno Psí dny. Zmizení Síria z noční oblohy bylo spojováno s horkem, únavou, požáry, horečkami, zkázou a smrtí.

Praktický význam hvězdy. Východy hvězdy sloužily přírodním národům k měření času a k úpravám lunárních kalendářů. Z noční oblohy se Sírius ztrácí v červenci a objevuje se v září. Vždy těsně před východem Slunce a visí těsně nad obzorem. Lunární kalendáře se však rozcházely se solárními, asi o 11 dní. K vyrovnání byly používány právě východy Síria. V Egyptě nechal Ptolemaios III. zapsat podle hvězdy přestupný rok, což bylo využito následně v juliánském kalendáři.

Sírius a číslo padesát. Sírius je dvojhvězdou. Jeho tzv. bílý trpaslík není viditelný, ale v mytologii starých národů má význam! Oběhne Síria za padesát let a právě číslo 50 vstoupilo do mnoha náboženství a mýtů. Staří Sumerové měli 50 bohů. Babylónský nejvyšší bůh Marduk měl 50 jmen. Gilgameše do podzemí provázelo 50 hrdinů. Bohyně Artemis poštvala na krále Aktaióna 50 psů za to, že ji sledoval nahou. Za zlatým rounem se s Iásónem vydalo 50 řeckých bojovníků. Řecké olympijské hry se konaly každých 50 měsíců. Starořecký strážce a průvodce podsvětí pes Kerberos měl původně 50 hlav. Semitští Akkadové, když dobyli Sumer, uctívali číslo 50. V judaismu trvalo hebrejské jubileum 50 let.

Vybrali si Sumery. Podle nejstarších mýtů položili základ naší současné civilizace vesmírní cestovatelé. Francouzští antropologové Marcel Griaule a jeho žena Germain během svého výzkumného pobytu v Africe zjistili a v 60. letech minulého století zveřejnili neuvěřitelnou věc. Když pobývali u domorodého kmene Dogonů, svěřili jim kněží na jejich naléhání nejtajnější kmenové tradice. Manželé se dozvěděli, že Dogonové jsou poslední lidé na Zemi, kteří uctívají zvláštní obojživelné bytosti. Pocházejí prý ze Síria a podle dochovaných písemných pramenů se objevily v současném Perském zálivu na úsvitu lidské civilizace. Znali je v Mezopotámii, v Egyptě i Řecku. Předkové Dogonů věděli, že Sírius má neviditelné dvojče. Věděli také, že obě hvězdy jsou tvořeny „hmotou těžší než všechno železo na Zemi“, že bílý trpaslík oběhne Síria za 50 let, že jeho dráha je ekliptická a znali i přesnou polohu Síria uvnitř této elipsy. Dále znali soustavu Saturnových prstenců, oběh planet kolem Slunce i spirálový tvar Mléčné dráhy. Nejstarší vědění světa podle mýtů převzali první Sumerové. Uctívali obojživelného boha Oannona, který byl od počátku spojován s delfínem. Původním domovem delfínů měla být zavodněná planeta v systému Síria. Oannes vystoupil z vod, aby lidem přinesl civilizaci a ostatní delfíny přemístil do našich oceánů. Jejich úkolem je dle mýtů dohled na vývoj lidstva. To až dosáhne požadované úrovně, bude mu předáno poznání, které umožní završit civilizační rozvoj. Vzhledem k tomu, co provádíme s planetou i sobě navzájem, mají ten úkol delfíni spíš za trest. Každopádně delfíni jsou unikátní tvorové a vědci se shodují v tom, že představují naše rozumné bratry. Jejich mozková kůra je členitější než lidská. Mají dorozumívající schopnosti a nezištně zachraňují lidské životy. Vysoko nás převyšují sociálním životem. V probíhajících výzkumech dorozumívání jsou odborníci přesvědčeni, že „komunikace s delfíny na vyšší úrovni je možná“. Otázkou je, zda si delfíni myslí totéž o nás…
Jana Zapletalová

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380598
DnesDnes651
VčeraVčera849
Tento týdenTento týden3396
Tento měsícTento měsíc8027

Partnerské weby

apartman banner