S teplým jarem přichází i obvyklá aktivita klíšťat. Pokud se chystáte do přírody, neměli byste podcenit nebezpečí nákazy.
Onemocnění způsobená klíštětem
Klíště může způsobit virový zánět mozku - klíšťovou encefalitidu. Příznaky se objeví během sedmi až čtrnácti dnů od nákazy. Zpravidla probíhá ve dvou etapách. Pro první je charakteristická únava, bolest hlavy, kloubů, svalů a horečka. Trvá asi čtyři dny, potom se dostavují vysoké teploty, závratě, ztuhlost šíjových svalů, poruchy paměti. Proti této chorobě je možné nechat se očkovat. Proti lymské borelióze dosud očkovací látka neexistuje. Chorobu vyvolávají bakterie a je léčitelná antibiotiky. Musejí se ale podat včas. Pro první stadium tohoto onemocnění je typická zarudlá skvrna s bílým středem okolo místa vpichu. Nemusí se však objevit u každého, proto je důležité při sebemenším podezření navštívit lékaře a nechat si provést krevní test.
Jak se ochránit proti přisátí
Než se vydáte do přírody, použijte repelentní přípravky a vhodně se oblékněte. Do přírody bychom měli chodit v oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Oděv by měl být světlý, klíště je pak lépe vidět. V přírodě si nelehejte do trávy a držte se pevných cest.
Správné odstranění klíštěte
Klíště se nejčastěji přisaje tam, kde je pokožka jemná, tenká, co nejteplejší, jako je například podpaží, partie pod koleny, v tříslech, pod prsy, v intimních partiích. V případě přisátí klíště co nejdřív odstraňte. Čím delší je doba zakousnutí, tím větší riziko nákazy. Místo, kde je klíště přisáté, dezinfikujte jódovým či jiným dezinfekčním prostředkem. Pomocí pinzety lehce s klíštětem pohybujte ze strany na stranu. Než se uvolní, může to trvat několik minut. Místo po odstraněném klíštěti znovu vydezinfikujte. Po každé manipulaci s klíštětem si nezapomeňte umýt ruce teplou vodou. Pokud jste měli na těle přisáté klíště, sledujte pozorně svůj zdravotní stav. Nejen místo přisátí, ale také v případě, když se objeví chřipkové příznaky, větší únava, zvýšená teplota navštivte svého lékaře.
(mav)

SOUTĚŽ
Soutěžní otázka: Na jakých místech žijí klíšťata?
Tři vylosovaní čtenáři, kteří zašlou správnou odpověď do dvou týdnů, mohou získat pěknou knižní odměnu. Odpovědi zasílejte na adresu redakce nebo na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Obálku označte heslem: Klíšťata.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451295
DnesDnes392
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3326
Tento měsícTento měsíc2241

Partnerské weby

apartman banner