Říká se, že nejdůležitější je v manželství první rok soužití. Jak radí psychologové, každý z partnerů by se měl vyhýbat snaze chtít přeměnit toho druhého k obrazu svému, respektovat jeho zájmy, jen tak se podaří překonat všelijaká úskalí, která dříve či později vyvstanou na povrch. Jakousi zkoušku ohněm má představovat třetí rok soužití. Zvláště kritické období nastává s příchodem potomka, kdy se muž cítí být odstrčený, pozornost manželky se soustřeďuje na narozené dítě. Dalším z klíčových momentů manželství je podle odborníků na partnerské vztahy také sedmý, čtrnáctý a dvacátý rok soužití. Také se někdy ptáte sami sebe, jak to dělají vaši známí, dvojice, které se i v seniorském věku šťastně drží za ruce, vypadají vedle sebe stále spokojeně?

Moudré dvojice vědí, že…
… letmý dotyk, pohlazení, pusa, každodenní příjemné maličkosti jsou důležité. Nepotřebujete mít žádný důvod k tomu, když máte chuť projevit partnerovi intimnosti. Nejsou vůči sobě lhostejní, jeden o druhého se zajímá, ocení se navzájem, pochválí.
… důležitý je vlastní prostor a přátelé. Být závislí jeden na druhém a trávit společně čtyřiadvacet hodin vztah nikam neposunuje, ale vnese do něj spíše nudu. Nechtějí svůj protějšek vlastnit, mít přehled o tom, čemu se partner věnuje každou minutu, s kým se schází, kde zrovna pobývá, komu telefonuje.
… výměna názorů je potřebná - hádky k životu patří. Ale urazit se, nastolit tichou domácnost, není optimální cesta z krize. Být naštvaný, na to má každý právo, ale je lepší říct na rovinu, co si myslím, než se uzavřít do sebe a hrát si na uraženého. V hádce můžete uplatnit svůj temperament, ale rozum by měl vždycky vyhrát.
… někdo z rodiny vydělává víc, jiný méně. Pokud je živitelem muž a jeho štědrost vůči rodině je v mezích možností, většinou je to v pohodě. Jestliže má větší částku ve výplatním sáčku žena, může to být někdy problém. Důležité je ale vzájemně si uvědomit, že peníze jsou potřebné a umožňují rodině určitý standard. Co záleží na tom, zda má na tom větší podíl muž nebo žena?
… společné aktivity utužují vztah. Může jít o rodinné víkendové výlety, cestování, občasné romantické večeře v útulné restauraci, divadelní představení, společné koníčky nebo zvelebování domova či chaty.
… žádný z partnerů nemládne. Proto je nedůstojné připomínat své drahé polovičce tělesné a jiné nedostatky, které zcela přirozeně přicházejí s věkem. Pivní bříško, prokvetlé skráně, pár kilogramů navíc, ochabující tělo, přibývající vrásky nebo třeba chrápání a zapomnětlivost. Naučte se všechny nedostatky tolerovat, nikdo nebude stále vypadat jako ve dvaceti.
… shazovat jeden druhého před cizími lidmi nebo kamarády se nemá. Pokud máte vůči sobě nějaké výhrady, vtipkujte o nich mezi čtyřma očima, důvěrně, v soukromí a beze svědků.
… v manželství je důležité zaměřit se na to pozitivní. Zkuste nebrat život příliš vážně, i když musíte řešit různé starosti. Shon, strach z nedostatku financí, pracovní vytížení se postará, že nám mnohdy úsměv mrzne na rtech. Neměli bychom ale pod tlakem stresujícího života ztrácet humor.
(se)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380429
DnesDnes482
VčeraVčera849
Tento týdenTento týden3227
Tento měsícTento měsíc7858

Partnerské weby

apartman banner