Objevíte náramkové hodinky v ledničce? Pak se může jednat o Alzheimera, ale také můžete být ve stresu. Jestliže však zapomenete, co vaříte, pak je již situace vážnější. Když se objeví více takovýchto symptomů, měli byste se neprodleně poradit s lékařem. Jaké jsou nejčastější problémy, varovné signály?
Neustálé opakování se. Postižený neustále opakuje stále stejnou příhodu, anebo nepřetržitě klade stejnou otázku.
Problémy s navyklými denními aktivitami. Najednou to neklape s nakupováním. Zapomeneme, jaká pravidla platí při karetní hře. Může se stát, že zmatek vyvolá hudba nebo hlasy z rádia.
Vynoří se potíže s mluvením. Čas od času najít správný výraz je normální. Lidé s demencí ale neustále nenacházejí správná slova a místo toho použijí nevhodné výrazy nebo náhradní slova.
Zmizí předměty. Brýle na čtení jsou v mrazničce, svazek klíčů se ocitl mezi ponožkami. Postižení podezírají druhé, že jim tyto věci sebrali.
Zanedbávání běžné hygieny. Hygiena a výměna prádla nejsou na denním pořádku, což je u postižených běžný úkaz.
Při onemocnění Alzheimerovou chorobou se tvoří bílkovinné usazeniny v mozku, čímž dochází k zakrnění nervových buněk. Není zatím známo, jak a u koho tato nemoc vzniká. Zcela určitě zde hrají roli genetické faktory, ale my sami můžeme mnoho udělat pro to, abychom zůstali dlouho fit. Například pohybem, různými koníčky, zpěvem, hrou na hudební nástroje, skládáním puzzlů, čtením a podobně.
(nech)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380454
DnesDnes507
VčeraVčera849
Tento týdenTento týden3252
Tento měsícTento měsíc7883

Partnerské weby

apartman banner